Kadın

Published on Haziran 4th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

SYKP Avrupa Kadın Meclisi: Faşizme karşı kadınca direneceğiz

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa Kadın Meclisi, Almanya’nın Lörrach kentinde bir araya gelerek 6. toplantısını gerçekleştirdi. Üç gün süren toplantıya Avrupa’nın dört bir yanından kadınlar katıldı.

Çeşitli sunum ve atölyelerin de yapıldığı toplantının ana gündemini Türkiye’de kurumsallaştırılmaya çalışılan faşizm ve faşizme yönelik kadın mücadelesi oluşturdu. Mussolini İtalya’sından, Franco İspanya’sına, Pinochet Şili’sinden Hitler Almanya’sına geçmiş faşist diktatörlüklerin kadınlara ve kadın haklarına yönelik saldırıları ve anti-faşist mücadele yürüten kadınların izlediği yöntemler konuşuldu. Türkiye’de yaklaşan seçim süreci ve Erdoğan iktidarının faşizmin kurumsallaşmasını bir ileri aşamaya taşımayı planladığı, bu nedenle kadınların, hem yükselen erkek egemenliğine hem de faşizme karşı mücadele yöntemlerini gözden geçirmesi ve yeniden organize olması gerektiği de vurgulanan konular arasındaydı.

Bunların yanı sıra, patriyarka ve kapitalizm ilişkisi, kadınların görünmeyen emeği, pozitif ayrımcılık, eşit temsiliyet ve kadın kotası uygulamalarına yönelik de sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantının ikinci gününde kadınlar toplu olarak SYKP Avrupa’nın Basel’de gerçekleştirdiği ‘Türkiye’de faşizme ve kadın düşmanlığına NO PASARAN!’ mitingine katıldı.

Bir sonraki toplantısını Kasım ayında gerçekleştirecek olan SYKP Avrupa Kadın Meclisi, toplantı sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirge şöyle:

‘Patriarka ve kapitalizm, haklarımıza, bedenimize, emeğimize yönelik olarak sürekli saldırılar gerçekleştiriyor. Bizler, hek patriarkaya hem de kapitalizme karşı kadın dayanışması ve kadın bilinci ile mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye’de Erdoğan ile kurumsallaştırılmaya çalışılan faşizme karşı da anti-faşist bir çizgide kadınca direneceğiz! Hiçbir zaman haklarımızın, kararlarımızın ve özgürlüğümüzün tek adam tarafından kontrol edilmesine izin vermeyiz. Sınır tanımayan patriyarkaya karşı ise bulunduğumuz her ülkede yerel kadın örgütleriyle birlikte daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde cevap vereceğiz! Yaşasın kadın dayanışması! Jin jiyan azadi!’


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑