Dünya

Published on Ağustos 19th, 2015 | by avrupaforum

0

SYKP Almanya Kongresi gerçekleştirildi – AF

22-23 Kasım tarihlerinde Heidelberg şehrinde yapılan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi – SYKP’nin Almanya 1. Olağan Kongresi’ne, tüm Almanya’dan üyeler ve davetli misafirler katıldı. Kongreye Türkiye’den SYKP Eşbaşkanları Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz’ın yanı sıra parti kurucularından Mahir Sayın ve SYKP Avrupa Koordinasyonu’ndan yöneticiler katıldı.

Demokrasi, Devrim ve Sosyalizm yolunda kaybedilenler için yapılan saygı duruşundan sonra, divan seçimi yapıldı. Kongre salonunda SYKP bayraklarının yanı sıra, HDK, HDP bayrakları da asıldı. Kongre salonunda geçtiğimiz eylül ayında hayatını kaybeden, partinin kurucularından ve MYK üyesi olan Mustafa Kahya’yla ilgili “Mustafa Kahya Ölümsüzdür”, “Mustafa Kahya Avrupa’da da mücadelemizin rehberidir” pankartları da yer aldı.

“Dünya, Bölge ve Türkiye’de Son Siyasal Gelişmeler; HDK- HDP ve SYKP değerlendirmesi” üzerine, SYKP eş başkanları Nejla Kurul ile Tuncay Yılmaz ve parti kurucularından Mahir Sayın’ın tarafından sunumların yapıldığı kongrede, SYKP’liler bu sunumlar üzerine tartışıp, görüş alışverişinde bulundular.

Haziran 2014’te gerçekleşen SYKP 1. Olağan Kongresi’nde belirlenen ve sonrasında PM toplantılarında geliştirilen politik, taktiksel ve örgütsel hatta ilişkin de değerlendirmelerin yapıldığı kongrede sürecin yürütülüşüne ilişkin destek belirtildi.

Avrupa’da nasıl bir örgütlenme?

SYKP’liler kongrede, gündemin büyük bölümünü “Almanya’daki mevcut durumumuz, Avrupa ve Almanya’da nasıl bir örgütlenme” konulu bölüme ayırdı. Almanya’nın çeşitli bölge ve şehirlerinden gelen partililer, çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundular. “Avrupa’da nasıl bir örgütlenme” başlığı altında daha önce başlatılan tartışma, bu kongerenin de en önemli gündem maddesi olarak ele alındı. Çok sayıda kongre katılımcısının söz aldığı bölümde, konu hakkında görüşler belirtilirken, üzerine tartışmalar da sürdürüldü. Bu bölümde, mevcut örgütsel durum ve pratik faaliyetlere ilişkin tartışmalar da geniş yer alındı.

Yoğun görüş alış-verişi ve tartışmalarla geçen bu bölümde, “Avrupa’da nasıl bir Göçmen ve Azınlık Örgütlenmesi” başlığ üzerine şu karar alındı: Önümüzdeki nisan ayında gerçekleştirilecek “SYKP Avrupa Buluşması”na kadar, SYKP’nin bulunduğu diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da konu üzerine yazılı-sözlü tartışmalar devam edecek. Yürütülen tartışmalar Avrupa SYKP’nin email ve facebook gruplarında görüşler paylaşılarak, tartışmalar Nisan başında gerçekleşecek SYKP 2. Avrupa buluşmasına kadar devam edecek. Avrupa Buluşması’nda, konu hakkında yapılacak sunum ve tartışmalardan sonra, Göçmen ve Azınlık Örgütlenmesi’ne ilişkin görüş ve planlama netleştirilecek.

SYKP, Almanya’da da hızla örgütlenmesini sürdürüyor

Farklı geleneklerden sosyalistlerin, parti ve örgütlerini feshederek inşa ettikleri Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), geçtiğimiz yıl, 2013 Haziran’ında kuruluşunu ilan etmişti. “Gezi” ve devamındaki direnişlerde aktif bir duruş sergileyen SYKP, her geçen gün Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi, Almanya’da da Türkiyelilerin büyük ilgi gösterdiği bir parti konumuna geliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenlerinden de olan SYKP ve Avrupa’nın çeşitli ülke ve kentlerinde de örgütlenen SYKP’liler, geçtiğimiz 18-20 Nisan tarihlerinde ilk kez Avrupa çapında, Almanya’da toplanmıştı. Gelecek Avrupa Buluşması 3-5 Nisan 2015 tarihinde İsviçre’de gerçekleştirilecek.

Yeni yönetim seçildi

İki gün boyunca yoğun tempo içinde gerçekleştirilen kongre, tüm katılımcılar tarafından başarılı olarak değerlendirildi. Kongre sonunda yapılan seçimde yeni Almanya Koordinasyonu ve disiplin kurulu seçildi.

Önümüzdeki günlerde toplanacak ve görev bölüşümü yapacak olan SYKP Almanya Koordinasyonu kendilerinewww.facebook.com/groups/sykp.almanya/ veya www.facebook.com/sykp.almanya adreslerinden ulaşılabileceğini belirtti.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑