Suudi Arabistan

Published on Kasım 5th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Suudi Arabistan’da 11 prens ve 38 yetkili yolsuzluk suçlamasıyla gözaltında

Suudi Arabistan’da krallık kararnamesiyle kurulan Yolsuzlukla Mücadele Komitesi, kuruluşundan saatler sonrası aralarında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına karar verdi. Gözaltına alınanlar arasında 3 televizyon kanalı sahibi de bulunuyor.

Suudi Arabistan’da 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişi yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı.

Operasyon krallık kararnamesiyle kurulan Yolsuzlukla Mücadele Komitesi’nin kararıyla yapıldı.

Gözaltına alınanlar arasında Rotana TV, BMC TV ve ART TV’nin sahipleri de bulunuyor.

BBC’nin aktardığına göre bu operasyonla ülkenin başındaki veliaht prens Muhammed bin Selman, gücü elinde topladı.

BBC Güvenlik Muhabiri Frand Gardner operasyonla ilgili, “Prens Muhammed bu son gelişmeyle ülkedeki tüm silahlı güçlerin kontrolünü ele geçirdi. Fakat tanınmış figürlerin yönetimden alınması muhafazakar çevreleri rahatsız edecek. Suudi Arabistan böylesi hızlı değişimlere alışkın değil” ifadelerini kullandı.

Suudi haber ajansı SPA ise Suudi Ulusal Muhafızları Bakanı Prens Miteb bin Abdullah ve Donanma Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed Al-Sultan’ın da görevden alındığı yazdı.

Ülkenin eski kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’un oğlu olan Miteb bin Abdullah bir zamanlar tahta aday isimler arasında görülüyordu. Prens Miteb, Abdullah’ın ailesinden olup Suudi hükümetindeki yer alan son isimlerden biriydi.

Bu kişilerin görevden alınmasıyla ilgili herhangi bir gerekçe belirtilmedi.

Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve birkaç ay önce görevinden azledilen eski Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif’e yakınlığı ile bilinen Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz görevden alınarak yerine Emir Halid bin Abdulaziz Al Mukrin atandı.

​Kral Selman’ın imzaladığı kraliyet kararnameleri kapsamında, Ulusal Muhafızlar Bakanlığı’na da Prens Halid bin Ayyaf atandı.

Ekonomi ve Planlama Bakanlığı görevini yürüten Mühendis Adil bin Muhammed Fakih de azledilerek yerine Muhammed bin Mezid Et-Tuveyciri getirildi.

​​Kabine değişikliklerinin yanısıra Suudi Arabistan’daki kuvvet komutanlıklarından Deniz Kuvvetlerinde de değişiklik yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Abdullah bin Sultan bin Muhammed görevinden alınarak yerine Amiral Fehd bin Abdullah el-Gafili atandı.

Al Arabiya’nın haberinde ise, 11 prens ve görev başındaki 4 bakanın yanı sıra, aralarında eski bakanların da olduğu 38 yetkilinin de Prens Muhammed bin Salman’ın başkanlığındaki yeni yolsuzlukla mücadele komisyonunun talimatıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Bu arada gözaltına alınanlar arasında dünyanın en zengin 50. adamı olan El Velid bin Talal da var.

Gözaltına alınan isimler hakkında bilgi verilmezken, aralarında bir kadının da olduğu ve bu kişilerin yolsuzluk nedeniyle gözaltına alındıkları ifade edildi.

Haberde ‘Kolera ile ilgili ve Cidde’deki atık suyu projesi usulsüzlüğü’ gibi birden fazla yolsuzluk dosyası nedeniyle gözaltıların gerçekleştirildiği kaydedilirken, resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Veliaht Prens Muhammed bin Salman ise “Prens de olsa devlet görevlisi de olsa kimse kanunun üstünde değil” dedi.

Ülkedeki rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında kurulması kararlaştırılan komisyonun, ülkede yolsuzluk ve rüşvete bulaşan kişi, kurum ve kuruluşlarla mücadele edeceği belirtildi. Komisyonun gerekli incelemelerden sonra yolsuzluk yaptığı kesinleşen kişi, kurum ve kuruluş yetkililerinin mal varlıklarını dondurma, haklarında gözaltı kararı verme ve yurtdışı çıkış yasağı koyma yetkilerinin olacağı ifade edildi.

‘Ilımlı İslam’ı geri getireceğiz’

Prens Muhammed geçen hafta konuşmada Suudi Arabistan’a “ılımlı İslamı geri getireceğini” söylemişti.

Veliaht Prens Muhammed aynı konuşmada “ülkedeki radikalliğin kalıntılarını çok yakında süpüreceğim” demişti.

 

Kaynak: BBC, Sputnik

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑