Halklar ve İnançlar

Published on Haziran 16th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Suruç’ta öldürülen Şenyaşar’ın kızından Erdoğan’a: Başkanlık için insan bırakmadın

Suruç’ta AKP’li vekilin yakınları tarafından hastanede linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar’ın yanında toprağa verildi. Mezarlıkta feryatları yükselen Şenyaşar ailesi tepkilerini, “Erdoğan başkanlık için insan bırakmadın” sözleriyle dile getirdi.

AKP Urfa Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından öldürülen Celal ve Adil kardeşlerin ilçe devlet hastanesinde öldürülen babaları Hacı Esvet Şenyaşar, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, ESP Eşbaşkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Urfa milletvekili adayı Nimetullah Erdoğmuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tarafından defnedildi.

Antep morgundan alınan Esvet Şenyaşar’ın cenazesi Suruç’un Aligör Mahallesi girişinde çok sayıda kişi tarafından karşılandı. Defnedilmek üzere Suruç mezarlığına getirilen babanın cenazesi, dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından oğul Celal ve Adil Şenyaşar’ın yanında toprağa verildi. Defin sırasında yüzlerce polis panzer ve akreplerle mezarlığın etrafını sararken, Esvet Şenyaşar’ın eşi Emine Şenyaşar ve çocuklarının ağıtları tören boyunca hiç dinmedi. 

KIZININ FERYADI: IŞİD BUNU YAPMAZ

Esvet Şenyaşar’ın kızı, “IŞİD bunu yapmaz. Bunlar kendi işyerindeydi. Bir oy için saldırdılar. Hastanede katlettiler. Boğazını kestiler. Bilerek o hastaneye götürdüler. O hastane onların emrindedir. Bizim başımıza geleni tüm dünyaya duyurun. Herkes bilsin, öğrensin” diyerek feryat etti.

KARDEŞİ: NİYE RAPORU VERMİYORSUNUZ?

Hacı Esvet’in kız kardeşi ise Kürtçe ağıtlar yakarak, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Suruç’un hepsi şahittir, yılların esnafıdır. Biz davamızın peşini bırakmayız. Kürtler bitmez, Erdoğan başkanlık için insan bırakmadın. Kürtler bitmez, sen dükkanına gidip kafasına sıkıp öldürüyorsun. Sen kafalarına sıkıyorsun, katliam yapıyorsun. Raporu niye vermiyorsunuz? Siz katliam yapıyorsunuz, niye rapor vermiyorsunuz? Siz bu katliamı hastane içinde yaptınız. Ben oradaki bütün polislerden şikayetçiyim. Faizciler, faizciler. Sesimizi bütün Avrupa’ya duyurun. Siz yangın tüpüyle saldırıyorsunuz, hastanede öldürüyorsunuz. Biz oyumuzu vermiyoruz. Zorla olur mu? Vermiyoruz. Biz cenazemizi kaldırıyoruz bizim etrafımızı sarıyorlar. Allah’ım sen bu zulmü kabul etme.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑