Genel

Published on Haziran 30th, 2016 | by Avrupa Forum 2

0

Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet!

AvEG-Kon (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu) “Suruç için Adalet, Herkes için Adalet” kampanyasının startını, 2 Temmuz’da Köln Tren Garı önünde yapacağı miting ve basın açıklamasıyla verecek. Açıklamada “2 Temmuz’un Sivas’ın yıldönümü olması nedeniyle eylemimizi ‘Suruç için Adalet, Sivas için Adalet’ şiarıyla yapacağız” dendi.

AF Haber Merkezi

 

AvEG-Kon tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet!

Türkiye’de 20 Temmuz 2015’de SGDF’liler “Kobane’yi Beraber Savunduk, Beraber İnşa Edeceğiz” şiarıyla Rojava Devrimi’nin yıldönümünde Suruç’ta buluştular. Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde yaptıkları basın açıklamasına yönelik DAİŞ ve AKP işbirliğiyle büyük bir katliam gerçekleştirildi. 33 devrimci yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi yaralandı.

Suruç katliamı, sonrasında Türkiye’de gerçekleşen katliamlar dizisinin başlangıcı oldu. Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Silopi, Gever, Roboski ve daha nice katliamlar yapıldı. Kentler yıkıldı, insanlar bodrumlarda yakıldı.  Katliamlara ilişkin hiçbir sorumlu hesap vermemektedir. Dava dosyaları üzerindeki gizlilik kararı ise sürüyor.

2 Temmuz 1993’te devletin gözetimi ve denetiminde Sivas Madımak Otel’de 33 canımız yakılarak katledildi. Katiller, sorumlular ellerini kollarını sallayarak gezmekteler.

Mülteciler sorunu üzerinden AB devletleri ile yapılan anlaşmalar mültecilerin sorunlarını çözemediği gibi, Türk devletinin yaptığı katliamlara, insan hakları ihlallerine onay vermektir.

Bizler, Suruç katliamının yıldönümü vesilesiyle Türkiye ve Kürdistan’da yürütülen ‘’Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet’’ kampanyasını destekliyoruz. Suruç, Ankara, İstanbul, Roboski, Maraş, Çorum, Sivas, Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Şirnak, Gever ve diğer tüm katliamların hesabını sormak istiyoruz.

2 Temmuz 2016 tarihinde Köln’de yapacağımız basın açıklamasını ‘’Suruç İçin Adalet, Sivas İçin Adalet’’ şiarıyla gerçekleştiriyoruz.

Türkiye’de tüm katliam dosyaları üzerindeki gizlilik kararlarının kaldırılmasını ve katliamların tüm sorumlularının yargılanmasını istiyoruz.

Almanya ve diğer AB ülkelerinin Türkiye ile askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerini kesmesini istiyoruz.

 

‘’Suruç İçin Adalet, Sivas İçin Adalet’’ Basın Açıklamasına Çağrı

‘’Suruç İçin Adalet, Sivas İçin Adalet’’ Basın Açıklamasına tüm ilerici devrimci kurum ve kişileri katılmaya çağırıyoruz. Suruç’tan Sivas’a tüm katliamların hesabını hep birlikte soralım.

Tarih: 2 Temmuz 2016

Saat: 12.00

Yer: Köln – Hauptbahnhof (Dom Kilisesinin Önü)

Örgütleyenler: AGİF, YS, SKB, Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi

Destekleyenler: ADHF, KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑