Yaklaşık iki haftadır yapılan hazırlıklar Ortadoğu'da savaş..." /> Suriye'ye Düşen Füzeler Ankara'yı Sarsıyor - Cem Tiryaki


Suriye

Published on Nisan 15th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Suriye’ye Düşen Füzeler Ankara’yı Sarsıyor – Cem Tiryaki

Yaklaşık iki haftadır yapılan hazırlıklar Ortadoğu’da savaşın  derinleşeceğinin işaretlerini veriyordu. Bu sabah itibarıyla Amerika Fransa ve İngiltere güçleri Suriye başkentine saldırılarda bulundular.

Rusya bu saldırıların karşılıksız kalmayacağını söyledi.

Önce vekalet savaşları biçiminde başlayan sonra hızla bölge kuvvetlerini ve emperyalist ülkeleri doğrudan kendi alanına çeken Suriye savaşı bundan sonra nasıl gelişebilir?

Birincisi bu savaşın Rusya’nın hegemonya alanında sürdürüldüğünü hiç unutmamalıyız. Yani Rusya bu savaşta genel anlamda bir savunma pozisyonundadır. Savaş öncelikle Suriye üzerinden Rusya’yı ama aynı zamanda Iran ve Çin’i de hedefliyor.

İkincisi Amerika ve müttefikleri bu savaşı hem ekonomik hem de doğrudan savaş araçlarıyla Suriye dışına yayabilme kapasitesine  sahip olmalarına rağmen Rusya’nın -Çin olmadan- böyle bir gücü ,Iran’ın Hizbullah üzerinden bölge üzerindeki  etkisine rağmen son derece sınırlıdır.

Üçüncüsü yine Amerika ve müttefiklerinin, bu savaşı bizzat Suriye sahasında, yeni bölge ve bölge dışı kuvvetleri alana çekerek derinleştirme gücü varken, Rusya, Iran  (ve hatta Çin’in) böyle bir kapasitesi bulunmuyor.

Bu durumda Suriye savaşındaki her seviye yükselişinin Rusya ve müttefiklerini daha zor durumda bırakacağını ön görebiliriz.

Geçen yıl Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında kimyasal silah kullanıldığı bahanesiyle Trump yönetimi Şaryat hava üssünü Akdeniz den atılan füzelerle vurmuştu .Saldırıda 59 Tomahawk füzesi kullanılmıştı ve 6 kişi ölmüştü.

Bugün yapılan saldırı çok daha kapsamlıdır.

İlk saldırıya uygun karşılıkta tepki gösteremeyen Rusya’nın bugünkü saldırıya  o seviyeden bir yanıt vermesi de çok zordur.

Öyleyse Amerika ve müttefiklerinin bu “el yükseltmesi” Rusya ve müttefiklerinin belirli sınırlara geri çekilmesini getirecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan tarihsel Kürt zaafı nedeniyle , her masada dans eden Türkiye egemenlerinin de hareket alanları epeyce sınırlanmış durumdadır.

Açıkça söylemek gerekir ki , Suriye başkentinde patlayan füzelerin sesi en çok Ankara ‘da yankılanmış olmalıdır.

Rusya’nın askeri gücünü Suriye’ye yönlendirmesiyle açılan stratejik aralıktan geçmeyi , hatta Efrin’i işgal etmeyi başaran Türkiye Egemenleri açısından bu aralık sert biçimde kapanmaktadır.

 

Bundan sonrası Çarın kanatları  altında yapılan Padişahlık gösterilerinin hazin sonudur.

Padişah kostümü altında yalnızca bir hırsız , katil , ve yalancının değil aynı zamanda esaslı bir soytarının gizlendiğini çok kısa zamanda göreceğiz.

Hatta bu “soytarı” nın ilk kelimeleri ağzından döküldü bile:

“yapılan operasyonu çok doğru buluyorum.”

Cem Tiryaki

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑