Almanya

Published on Mayıs 19th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Süddeutsche Zeitung Netanyahu’yu çizen karikatüristi işten çıkardı

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden olan Süddeutsche Zeitung’un karikatüristi Dieter Hanitzsch İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun karikatürünü çizince, Yahudi düşmanlığıyla suçlanarak işten çıkarıldı. 

Gazeteden yapılan açıklamada, Hanitzsch’in işten çıkarılmasıyla ilgili, “Bay Hanitzsch ile antisemitist klişelerin karikatürde ne olduğu konusunda editör masamızda uzlaşmazlıklar olmuştur. Bu uzlaşmazlık sadece yayınlanan karikatürde değil ayrıca Hanitzsch ile görüşmelerde de görülmüştür.” denildi.
Dieter Hanitzsch’in çizdiği söz konusu karikatürde, İsrailli şarkıcı Netta Barzilay’ın Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci olmasına atıfta bulunuldu. Barzilay’ın kıyafeti giydirilen ve elinde bir füze çizilen Netanyahu, “Gelecek yıl Kudüs’te” diye şarkı söyler gibi karikatürize edildi.
Sosyal medyada ve diğer Alman medyasındaki tepkilerin ardından Hanitzsch’in görevine son verildi.
Karikatürist Hanitzsch ise Alman medyasına yaptığı açıklamada, işine son verildiğini doğrulayarak karikatürde anlatmak istediği konunun Netanyahu’nun şarkıcı Netta’nı zaferini kötüye kullanmak istemesi olduğunu ifade etti. Hanitzsch bir gazetenin çiziminden dolayı bir karikatüristin işine son vermesinin yaygın olmadığına işaret ederek, ”Azarlayabilirsin, ona bir uyarı yapabilirsin ama kovmak iyi bir yol değil.” dedi.
Sanatçı çizdiği karikatür nedeniyle pişman olmadığını da vurguladı.

Almanya’da basın ve düşünce özgürlüğünün konu İsrail ve Yahudiler olduğunda engellenmesi veya kısıtlanması giderek olağan bir durum halini alması ve benzer durumlarda çifte standart uygulanması dikkati çekiyor. Kaynak: AA


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑