Almanya

Published on Kasım 14th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

“Stuttgart’ta Ölümsüzlere Kavga Sözü”

Almanya’nın Stuttgart kentinde yapılan Kasım Şehitler Ayı gecesinde özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anıldı. Salonu dolduran yüzlerce göçmen işçi ve emekçi, devrimci coşku ve kararlılığın hakim olduğu etkinlikte sahneyle bütünleşerek ölümsüzlerin izinde yürüme, geride bıraktıkları bayrağı taşıma sözü verdi.

MLKP 5. Avrupa Konferansı Selamlandı

KGÖ’lü gençlerin milis yürüyüşü ve en önde taşıdıkları “Şan olsun MLKP 5. Avrupa Konferansı’na” pankartıyla başlayan gece, dünyada, Türkiye ve Kürdistan’da özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirilen ölümsüzler için bir dakikalık saygı duruşu ve Enternasyonal marşıyla başladı. “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Şehid Na Mırın” sloganlarını uzun süre atan kitle, “Şehitler Yaşıyor, MLKP Savaşıyor” sloganıyla, ölümsüzleri selamladı.

Faşizme, emperyalizme ve bölge gericiliğine karşı yürütülen güncel politik mücadeleden kesitlerin yanı sıra, MLKP’nin yükselttiği kavgada adanmışlıklarıyla öne çıkan ve oynadıkları tarihsel role vurgular yapan sinevizyon gösterimi, salonda duygu dolu anlar yaşattı. Ölümsüzlerin videolu sicil kayıtlarında ifade ettikleri mücadele kararlılıkları, devrime, halka ve yoldaşlarına olan güvenleri gecenin ideolojik çıtasının yükselmesinde önemli rol oynadı.

MLKP umuttur, O’na güç verin

Sinevizyon ardından sahneye çıkan MLKP temsilcisi gece katılımcılarını, şehit ailelerini selamladıktan sonra şehitleri anmanın önemi, güncel politik gelişmeler ve MLKP’nin tarihiyle toplam mücadelede tuttuğu yere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümünde gerçekleştirilen gecenin, egemenlerin vaaz ettikleri gibi devrim ve sosyalizm aşkının, kavgasının hâlâ devam ettiğinin somut kanıtı olduğunun altını çizen MLKP temsilcisi, kapitalizmin insanlık için savaş, açlık, yoksulluk ve yıkımdan başka bir anlam taşımadığının, her gün milyonların yaşadığı acı ve gözyaşından görüldüğünü belirtti. Sosyalizmin hâlâ güncel ve tek alternatif olduğunu vurgulayan temsilci, gece katılımcılarından MLKP’ye güvenmelerini, O’na güç vermelerini ve saflarında örgütlenmelerini istedi.

Konuşması sık sık “Yaşasın Partimiz MLKP”, “Katillerden Hesabı MLKP Soracak”, “Devrimin Zaferi İçin Yaşasın MLKP” sloganlarıyla karşılık bulan MLKP temsilcisi, Rojava Devrimi’ni anlamayan zihniyetin eleştirisini yaparak, “Rojava çölde açan bir çiçektir. O’nu korumak, O’nun için savaşmak ve inşa sürecinde proleter komünist kimliğiyle yer almak, MLKP’nin enternasyonal ve bölge devriminin öznesi olarak görevleri arasında olmaya devam edecek” dedi.

Şehit Aileleri de Gecedeydi

Gecenin en duygu dolu anlarından biri de şehit ailelerinin tek tek sahneye çağrıldığı anda yaşandı. Sahnede karanfillerle karşılanan şehit aileleri, hep bir ağızdan atılan “Şehid Na Mırın” sloganına eşlik etti. Bu bölümde bir konuşma yapan MLKP komutanı Hüseyin Akçiçek’in (Alişer Deniz) ablası, Hüseyin’in devrimci mücadeledeki kararlılığı, yoldaşlarıyla olduğu kadar aile yakınlarıyla kurduğu eşit ilişkiye ve Hüseyin’i kaybettikleri haberi aldıktan sonraki yaşadıklarına ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı. Stuttgart Kürdistan Şehitler Kurumu adına yapılan konuşmada da, Kürdistan devriminin şehitlerin kanlarıyla bugünlere geldiği, bu yüzden şehitlerin en nadide değerler olduğunun altı çizildi.

Devrimci Sanat Alkışlandı

Müzikleriyle geceye katılan Grup Vardiya-Sarya, Koma Robend ve Mem Ararat, söyledikleri ezgi, türkü ve marşlarla gecenin coşkusuna ortak oldular, katkıda bulundular. Parçalarında dile getirdikleri ezilenlerin duygudaşlığı, çekilen acılar ve direniş çağrıları kitle tarafından yer yer sloganlarla, yer yer de çekilen ortak halaylarda karşılık buldu.

Geceye katılan PYD temsilcisi Kürtçe olarak gerçekleştirdiği konuşmasında MLKP’nin Rojava devriminde enternasyonal düzeyde oynadığı ön açıcı role değinirken, MLKP gibi bir partiyle birlikte mücadele etmekten onur duyduklarını ifade etti. İvanaların, Serkanların, Paramazların, Arinler gibi asla unutulmayacağını ifade eden PYD temsilcisi, Rojava devriminin hâlâ zorluklarla karşı karşıya olduğu fakat bu zorlukların birlikte mücadeleyle aşılacağının altını çizdi.

Geceye mesajlarıyla katılan TKP/ML, MKP, SYKP, HDK-A Stuttgart, KPD/ML, devrimci dayanışmanın güzel örneğini sundular.

500’ü aşkın kişinin katıldığı gece, başladığı gibi coşku ve kararlılıkla atılan sloganlarla son buldu…

Kaynak: Avrupa Atılım

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑