Halklar ve İnançlar

Published on Kasım 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart’ta Dersim 1938 Anması

Dersim 1938’i anma ve yaşananları unutmamak için birçok yerde etkinlikler gerçekleştirilmekte. Ve bu etkinliklerden biri Almanya’nın Stuttgart şehrinde Dersim Soykırım Karşıtı Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Tek başına Dersim sözcüğü dahi bilinçlenmiş insana çok şey hatırlatıp acılara boğup tedirgin ediyor. 4 Mayıs 1937’de toplanan bakanlar kurulu ülkeni kan deryasına çevirecek bir karara ‘’Tunceli Tenkil Harekatına’’ imza atarlar. Böylece tarihe Dersim katliamı/soykırımı diye geçen kara günler başlar.

Egemen sistemin yıkıcı etkisi olan sessizlik belli bir zaman etkisini gösterdi. Ancak yaşananları tarihten silmek mümkün değildi. Zira; Dersim’in sağ kalan çocuklar yaşlarının dahi kaldıramayacağı çok şeye tanıklık ettiler. Acıların en onulmazını yaşayan çocuklar yıllar sonra yaşananları gittikleri yerde bir bir anlatmaya başladılar. Devletin kirli yüzü çorap söküğü misali çözülür oldu.

Bugün, Dersim 1938’i anma-yaşananları unutmamak için birçok yerde etkinlikler gerçekleştirilmekte. Ve bu etkinliklerden biri Almanya’nın Stuttgart şehrinde Dersim Soykırım Karşıtı Derneği tarafından gerçekleştirildi. Liederhalle salonunda düzenlenen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.

Can TV’den Ali Güler’in Zazaca ağırlıklı sunumunu yaptığı gecede duygulu anlar yaşandı. Etkinlik, Seyit Rıza ve yoldaşları, demokrasi mücadelesinde toprağa düşenler anısına saygı duruşu ile başladı.

Stuttgart’ta yaşamını sürdüren heykeltraş Doğan Demir’in büyük bir emekle yapmış olduğu iki metre boyundaki Seyit Rıza heykelinin sahnedeki açılışı esnasında katılımcılar ayağa kalkarak alkışladılar.

 Soykırımlara Hayır

Halkların Demokratik Kongresi-Almanya eş sözcüsü Demir Çelik konuşmasında Ortadoğuda kimlerin savaş yanlısı, kimlerin savaşta nemalandığını bizler çok iyi biliyoruz. Bütün tehditlere aldırış etmeden asgari talepler etrafında birleşip örgütlenirsek barış ve demokrasi mücadelesi kazanır dedi.

Zarife Zerrin ve Hozan Cömert’tin sahne almasından sonra Profösör İlhan Kızılhan Almanca/Kürtçe iki dilden bir konuşma yaptı. İnsanlık tarihindeki Soykırımlara değinen Kızılhan buradan yakın zamandaki Şengal katliamına geldi. Yaşananların unutulmaması için hayatın bütün alanlarında anlatmalıyız ve birleşmeliyiz ki Barış istemi üstün gelmeli dedi.

Tekçi-Milliyetçi-Dinci gericiliğe karşı mücadele

HDP Muş milletvekili Gülistan Koçyiğit ise konuşmasında; AKP zihniyetinin ülkeyi acılara ve kana boğduğunu, halkın iradesini yok sayarak belediyelere kayyım atadığını ve yaklaşmakta olan belediye seçimlerine dikkat çekti. Tekçi-Milliyetçi-Dinci gericiliğe karşı birlik olursak bizler kazanırız diyen Koçyiğit; örgütlenelenip  geleceğimiz için mücadele etmeliyiz dedi.

Dünyanın dört bir tarafına dağılmış Dersimliler kendi tarihlerine, kültürlerine ve mücadeleci geleneklerine sahip çıkmaya devam ediyorlar. Dersim bölgesine ait müzik çalışmalarıyla büyük beğeni kazanan Mikail Aslan sahne almasıyla anma etkinliği sona erdi.

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑