Almanya

Published on Mayıs 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart “TAMAM” dedi

Almanya’nın Stuttgart kenti dün Schlossplatz meydanında seçim startını verdi.

Özcan Bozoğlu (Stuttgart)

30 Nisan’da seçim çalışmalarını resmen başlatan “Stuttgart Seçim Platformu” İlk çalışmasını HDK-Stuttgart bileşenleriyle yaptığı toplantıyla başlatmıştı. 24 Haziran Seçimlerinde HDP için toplanan On’un üzerinde kurum yetkilileri Seçimlerde HDP için daha neler yapılacağı tartışıldı. Yapılan planlamalar içerisinde Stuttgart Merkez’de HDP ile dayanışma mitingi ve ayrı ayrı bölgelerde seçmene ulaşmak için Halk toplantıları yapılması vardı.

Dün Stuttgart Schlossplatz’da “Stuttgart Seçim Platformu” nun organize ettiği HDP İle Dayanışma mitingine Beş yüze yakın bir kitle HDP bayraklarıyla katıldı. Mitinge HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Futbolcu Deniz Naki’de katıldı.

Deniz Naki konuşmasında HDP için oy isterken “Avrupa’daki oyların değerine değinerek, Cizre, Sur, Kobane sürecinde yapılan çalışmanın şimdide Selo Başkan ve HDP için çalışmalıyız. ” dedi.

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan ise konuşmasında Anneler günü dolayısıyla çocuklarını özgürlük mücadelesinde yitiren barış anneler adına ve Cezaevinde 80 yaşındaki Sise anne adına tüm annelerin gününü kutlayarak sözüne başladı. Aydoğan konuşmasının devamında “ daha fazla çalışacağız Barışı bu annelerimize armağan edeceğiz. Erdoğan kararıyla Bahçeli’ye açıklatan Baskın seçim kararından dolayı bir araya geldik. Türkiye halkları kandırılıyor. AKP yandaşları dahi artık Ona inanmıyor. Bizde onların oyunlarını bozmak için buradayız.Şu an hükümet Türkiye’yi yönetemediği için baskın seçim yaptılar. Bu seçim ile HDP’yı hazırlıksız yakalamak istediler. İki buçuk yıldır HDP karşı elinde gelen tüm herşeyi yaptı. Eş başkanlarını içeri attı, Milletvekilleri’ni içeri attı o yetmedi 12 bin çıvarında HDP’liyi içeri attı. Artık bunlar barajı aşamaz diye düşünen Erdoğan Baskın seçim kararını Yardımcısı olan Bahçeli’ye açıklatırdı. Ama Erdoğan Kürt halkını ve bileşen devrimci demokratları halen tanımıyor. İşte bu seçimlerde şaşkına uğrayacaklar HDP Barajı aşacak ve 90 Milletvekilli ile barajı aşacaktır. Ama şunu bilmelidir ki bu seçim meşru değildir. Biri Cumhur ittifakı kurdu, CHP ise sağcıları katliamcılar ile Millet ittifakı kurdular. Bu her iki ittifakın amaçı HDP’yı baraj altında bırakmak ve HDP’yı Parlamento dışı bırakmaktır” dedi. Aydoğan konuşmasının devamı da her iki sağ ittifaka Stuttgart’da seslenerek şöyle dedi. “ kürtsüz demokrasi olmaz, HDP’siz Meclis olmaz! Yapacağınız yüm kirli ittifakı Türkiye halkları bu oyunu bozacak HDP 24 Haziran’da 90 Milletvekili ile Parlementoda Kürtleri, Alevileri, Ezidileri, Ermenileri, özgür kadınları ve gençleri temsil edecek” dedi

Aydoğan, R. Tayyip Erdoğan’a “kendine güveniyorsan Demirtaş’ı derhal serbest bırakmalısın seçim sürecine dahil etmelisin” dedi.

Stuttgart Seçim Platformu adına Filiz Akçalı’da bir konuşma yaptı. Daha sonra davul Zurna ve Müzik eşliğinde halaylar çekilerek mitting sona erdi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑