Yaşam

Published on Şubat 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Sosyalist, feminist, barış imzacısı akademisyen Nuray Ergüneş Oruç yaşamını yitirdi

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görev yapan, SYKP kurucu üyelerinden sosyalist, feminist, barış imzacısı Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç bu sabah yaşamını yitirdi. Ergüneş’in naaşı yarın Hatay Hassa’da toprağa verilecek.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç bir süredir tedavi görmekte olduğu hastalığı nedeniyle bu sabah yaşamını yitirdi. Aynı zamanda barış bildirisi imzacısı olan Ergüneş için bugün İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde bir tören düzenlendi. Ergüneş’in naaşı yarın öğle vakti doğum yeri olan Hatay’ın Hassa ilçesinde toprağa verilecek.

Nuray Ergüneş Oruç kimdir?

1972 yılında Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı.

Çukurova Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat öğrenimi gördü (1988-1993). Yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme bölümünde tamamladı. Post doktorasını ise University of London-School of Oriental and African Studies, Department of Economics’te (İngiltere) 2007-2008 yılları arasında yaptı.

Öğrenciliği sırasında sosyalist harekete katılan ve feminist harekette yer alan Nuray Ergüneş Oruç, aralarında Toplumsal Özgürlük gazetesi, Siyaset gazetesi, Praksis dergisi’nin ve SiyasiHaber web sitesinin yer aldığı çok sayıda yayına yazılar yazdı. Toplumsal Özgürlük gazetesinin Yayın Kurulu üyeliğini yaptı. Son olarak İktisat dergisi Yayın Kurulu üyesi olarak çalışıyordu.

Ergüneş, “Bankalar, Birikim, Yolsuzluk – 1980 Sonrası Türkiye’de Bankacılık çok sayıda Sektörü” ile “Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler” (Sinan Alçın ile birlikte) kitaplarının yazarıdır. Ayrıca çeşitli kitaplara yazılarıyla katkı bulundu.

Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucu üyelerinden.

Nuray Ergüneş, Tarık Oruç ile evlidir.

(SiyasiHaber)

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑