Afrika

Published on Ekim 17th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Dünyanın En Kanlı Terör Saldırılarından Biri: Somali’de Can Kaybı 300’ü Aştı

Geçtiğimiz Cumartesi günü Mogadişu’da düzenlenen bombalı saldırıda can kaybı 300’ü aştı ve yüzlerce yaralı var. Saldırıyı terör örgütü El Şebab’ın yaptığı iddia ediliyor.

Bir kamyonun içine doldurulan yüzlerce kilo askeri ve ev yapımı patlayıcının infilak ettirildiği saldırı, yol açtığı can kaybı yüzünden ‘dünyanın en kanlı terör saldırılarından’ biri oldu. Dünya basını ise her zamanki gibi olaya gerektiği ölçüde yer vermedi.

Pazartesi sabahı, Somali Kamu Bilgi ve Basın Bakanı yaptığı açıklamada 276 kişinin hayatını kaybettiğini ve 300’den fazla yaralı olduğunu ifade etmişti.Ölü sayısı 300’ü aştı…

u yılın başlarında hem Trump hükümeti hem de yeni cumhurbaşkanının örgüte yönelik askeri müdahaleleri arttıracağını açıklamasının üzerine El Şebab saldırılarını arttıracağını açıklamıştı.

Şehrin merkezinde yüzlerce metre çaplık bir alanda etkisini gösteren patlama sonucu enkazın altından ağır yaralı ve hayatını kaybetmiş vatandaşlar çıkarılmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Somali özel temslcisi Michael Keating “bu iğrenç saldırıyı” kınadığını açıkladı.

Somali ABD Başkonsolosluğu ise “Böyle alçak saldırılar, ABD’nin Somali ve Afrika Birliği’ne terör ile yapılan mücadelede verdiği desteğin daha da artmasına sebep oluyor” ifadesini kullandı.

Saldırının bu kadar etkili olmasının sebebi ise patlayıcı maddelerin miktarı ve şehrin en kalabalık yerinde düzenlenmiş olması.Hedef Somali Dışişleri Bakanlığı mıydı?

The Guardian’ın haberine göre bu saldırının aslında Somali Dışişleri Bakanlığı’nı hedef aldığı iddialar arasında yer alıyor.

Devletle ilişiği olan kaynaklara göre patlayıcı yüklü kamyon, bir benzin tankerine yakın olacak şekilde park edildi ve patlama esnasında bu tanker büyük bir alev topuna dönüştü.

Görgü tanıkları, korku ve şaşkınlık içinde enkazda yakınlarını arayan insanlar olduğunu anlattı.

Patlamada eşini kaybeden, 4 çocuk sahibi anne Zainab Sharif, “Söyleyecek hiçbir şey yok, her şeyimizi kaybettik” diyor.36 yaşındaki Muna Haj’ın ise oğlu patlamada hayatını kaybetti. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

“Bugün, ben canım oğlumu kaybettim. Baskıcılar onun canını aldı. Allah yakınlarını kaybeden bütün herkese sabır versin. Dua ediyorum ki, Allah bu canilere hakettiklerini versin.”

Geçtiğimiz Şubat ayında göreve başlayan ve El Şebab’ın kökünü kurutmaya söz veren Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed , ülkede 3 günlük yas ilan etti.

El Kaide ile yakından bağı olan El Şebab’ın henüz saldırıyla ilgili herhangi bir açıklaması yok. Ülke genelinde öfke, tedirginlik ve yas devam ediyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑