İsviçre

Published on Haziran 10th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Solothurn’da 24 Haziran Halk Toplantısı

İsviçre’nin Solothurn kentinde HDPnin 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında bir halk toplantısı gerçekleştirildi.

Solothurn Alevi Kültür Merkezinde; İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı (İABF) Cem Bitnel, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucu eşbaşkanı Tuncay Yılmaz ve KESK eski başkanı Lami Özgen’in konuşmacı olarak katıldığı halk toplantısı hak ve hakikat yolunda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Solothurn Alevi Kültür Merkezi adına yapılan açılış konuşmasının ardından Söz alan Lami Özgen Akp-Mhp faşizminin 24 Haziran seçimiyle var olan devlet sistemini kurumsallaşmak isteğini vurgulayarak demokrasi güçlerinin bu seçime hazırlıklı olduğunu belirtti. Özgen “7 Haziran seçimlerinde demokrasi güçleri 12 Eylül rejiminin yüzde 10 barajını çöpe atmıştır. HDP çatısı altında tüm ötekileştirilenler ve ezilenler kendi farklı renkleriyle bir araya geldi. Bugün bu renkliği kabullenemeyen Akp-Mhp rejiminin demokrasi güçlerine saldırmasının altında yatan neden kendi faşist sitemini devam ettirmek istemesidir” diye konuştu.

Toplantıda yapılan konuşmalarda Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın hiç bir hukuki dayanak olmadan sadece 7 Haziran’da söylediği “Seni başkan yaptırmayacağız” sözünden dolayı bugün rehin alındığı belirtilirken, Faşist sistemin önceliğinin HDP’yi baraj altında bırakmak olduğu vurgulandı. Kürt illerinde sandıkların karakollara ve korucu bölgelerine taşınması gibi hilelerle seçmen iradesinin sandığa yansıması engellenmek istenmiştir. Bu hileler karşısında Avrupa’da yaşayan tüm duyarlı kesimlerin sandığa gidip HDP ve Demirtaş’a oy vermeleri gerektiği vurgulandı.

Yapılan konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi ve toplantı sonlandırıldı.

Öner Polat / ANF

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑