Suriye

Published on Ocak 22nd, 2018 | by Avrupa 5

0

Sol örgütler Afrin için ne diyor?

TSK’nın başlattığı Afrin operasyonunu sorgulayan sol ve sosyalist parti, örgüt, dernek, dergi ve sendikalar ‘barış’ çağrısı yaptı. İşte o mesajlar:

Afrin harekatına karşı sol parti, örgüt, dergi ve sendikalardan tepki mesajları geldi. Türkiye halklarının yanıltıldığını söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Şimdi AKP-Erdoğan-Bahçeli iktidarı tarafından güya Afrin’den Türkiye’ye saldırı varmış gibi açık bir şekilde yalan söyleyerek, Türkiye halklarını yanıltarak işgal girişiminde bulunuyor. Bu kabul edilemez. Halkların kardeşliği için omuz omuza mücadele etmeliyiz. AKP-Erdoğan rejimi kendi iktidarını tahkim etmek için başlattığı işgal girişimine karşı halklar sesini yükseltmelidir” dedi.

SYKP: HER BOMBA BARIŞA ATILIYOR

Operasyona karşı Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nden (SYKP), “AKP-MHP koalisyonu bölge halklarına zeytin dalı uzatmak bir tarafa; kan ve gözyaşı dışında bir şey getirmeyecek bir savaşı halka ‘beka savaşı’ olarak yutturmaya çalışıyor. Afrin halkına atılan her bomba, Ortadoğu’da barışa ve kardeşliğe atılmaktadır” açıklaması geldi. Emek Partisi (EMEP) de, “Türk halkını ve bu ülkede yaşayan her milliyetten işçi ve emekçileri, kendi çıkarı için ülkeyi ateş çemberinin içine atan iktidarın başlattığı Afrin operasyonuna ‘dur’ demeye çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

‘TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT’ DENİYOR

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), “Gün yeni savaşların değil, Suriye’nin demokratik ve birleşik geleceği için tüm dış güçlerin Suriye’ye müdahalelerine son vermesinin günüdür. Türkiye’nin sınırlarının güvenliğinin sağlanmasının yolu ancak komşu Suriye’nin demokratik bir geçişle birleşmesinden geçmektedir. Buna yönelik her müdahale hem Suriye, hem de ülkemiz için yeni sorunlar anlamına gelecektir” derken, Genel Başkan Alper Taş da sosyal medyadan, “Tavşana kaç, tazıya tut diyen emperyalist güçler, bölgenin iki kadim halkı Türklerle, Kürtleri birbirine kırdırmak istiyor. Oyuna gelme. Tuzağa düşme” paylaşımında bulundu.

HALKIMIZIN DEMOGOJİYE KARNI TOK

Afrin harekatıyla ilgili Türkiye Komünist Partisi (TKP), “Halkımızın hamasete, milliyetçi demagojiye karnı toktur. Suriye, emperyalist projelerden, büyük güçler arası çıkar çatışmalarından ve bölgenin gerici güçlerinden arındırılmalıdır. Bunu yapacak olan da Suriye halkıdır” açıklaması yaptı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), “İşçi sınıfı ve ezilenlerin bu işgal saldırısında hiçbir çıkarı yoktur. Bilakis, aralarında ekilen şovenizm, mezhepçilik zehrinden alacakları her yudum rejimin tarihi boyunca olduğu gibi yine sadece ve sadece onlara zarar verecektir. Çıkarımıza olan sarayın savaşı değil, halkların barışıdır” ifadelerini kullandı.

HEDEF OHAL’İ KURUMSALLAŞTIRMAK

Kaldıraç dergisi çevresi, “Suriye’de silinen IŞİD’den devşirdikleri çeteleri, iki gün önce, ÖSO adı altında Afrin sınırına getirmişlerdi. Şimdi onlarla birlikte karadan Afrin’i işgal etmeye çalışacaklar. Ne zaman ırkçılığı, milliyetçiliği kabartsalar, orada mutlaka emperyalist efendinin bir planı, bir çıkarı vardır” değerlendirmesi yaptı. Halkevleri de, “Afrin savaşı,  OHAL’in savaş hali hükümlerinin geçerli olduğu bir ortam yaratarak kurumsallaştırılmasını hedeflemekte ve geride kalan demokrasi kırıntılarını da tamamen yok edecektir” yorumunda bulundu.

İHD VE TİHV’DEN DİYALOG ÇAĞRISI

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), “Türkiye ve dünya kamuoyunu bilhassa da insan hakları hareketi ve kurumlarını başlatılan bu savaşın büyümeden sona erdirilmesi ve sorunların diyalog ve müzakereyle çözümü konusunda inisiyatif almaya ve harekete geçmeye davet ediyoruz. Savaşa karşı barışı savunuyoruz. İnadına barış diyoruz” çağrısı yaptı. Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ise, “AKP, Kobani’den yenilerek döndüğü gibi Afrin’de de halkların barış umudunun karşısında yenilecektir. Bu her yerde savaşa karşı barışı savunmakla olacaktır” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİLER BU SAVAŞI TARAFI DEĞİL

Emekçi Hareket Partisi (EHP), “Emekçiler, Türkiye ve Ortadoğu’da halklara ölüm saçacak sarayın savaşının tarafı değildir. Saray ve ittifakları ne yaparsa yapsın, Afrin’de kendi kaderine karar verecek olan, Kürt halkı ve o bölgede yaşayan tüm halklardır. Dikta hedefi ile başlattığınız Afrin savaşınız boşa düşecek” dedi. İnşaat İşçileri Sendikası’ndan da, “İşçi sınıfının ve ezilen halkların Kürt halkıyla ne bir derdi, ne de hepimizin yıkımına yol açacak bir savaş sorunu vardır. Savaşa derhal son verilerek savaş için ayrılan bütçenin işçi ve emekçilerin yaşamlarının düzeltilmesi için ayrılması gerekir” çağrısında bulundu.   (korsangazete)

Kaynak:Realite Haber

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑