Kadın

Published on Ocak 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

SKB: Üç Kürt Kadını Unutmadık, Unutmayacağız!

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) yayınladığı bildiride “6 Ocak’ta Paris’te yapılacak eyleme Avrupa çapında tüm göçmen işçi emekçi, genç kadınları katılmaya ve katillerden hesap sormaya çağırıyoruz!” denerek, yarınki büyük gösteriye çağrıda bulundu.

AF Haber Merkezi

SKB tarafından yapılan açıklama şöyle:

ÜÇ KÜRT KADINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ !
Ölümsüzlüğe yürüyüşlerinin 5. yılında Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şahlemez’i saygıyla anıyoruz.
Onların şahsında, Rojava’da, Şengal’de, Filistin’de, İran’da başka bir dünya ve gelecek için direnen kadınları selamlıyoruz. İvanalardan, Sevelere, Şirinlere, Eylemlerden, Delallere, Azelere kadar faşist gerici erkek egemen düzenin saldırılarına karşı direnen tüm kadınlara selam olsun!
Değerli dostlar, yoldaşlar, Hain uluslararası bir komplo ile Kürt Özgürlük Hareketi’nin kurucu öznelerinden Sakine Cansız ve mücadelenin farklı alanlarından iki kürt kadını, Fidan Doğan, Leyla Şahlemez 5 yıl önce katledildi.
Ne Fransa Devleti ne de Türk Devleti katliamın faillerini bulmaya yönelik bir çaba içerisine girdi. Hatta katliamın tetikçisi Ömer Güney, mahkemesine günler kala şaibeli biçimde ortadan kaldırıldı. Bu durumun kendisi bile aslında katliamın Mit tarafından planlandığını, Fransız Devlet’nin de suç  ortaklığı yaptığını ortaya koyuyor.
Aradan geçen bunca yıla rağmen katliamın fallerini bulmaya yönelik Fransız Devleti’nin tek adım atmayışı bu fikrimizi güçlendiriyor.
Üç kürt Kadının katledilmesinin ardından Avrupa ülkelerinde özellikle Kürt Özgürlük Hareketi ve devrimcilere, ilericilere yönelik baskılar, Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelerden bağımsız
değildir.
Faşist Saray Cuntası, iç ve dış siyasette yaşadığı yönetememe krizini aşabilmek için işçi ve emekçilere, kadınlara yönelik baskı ve şiddeti daha fazla arttırdı. OHAL, KHK düzenini kalıcılaştırmaya çalışan faşist Saray Cuntası, Avrupa ülkelerinde mücadele yürüten kürtleri, devrimcileri yalnızlaştırmaya çalışıyor.
Emperyalist Devletlerin özellikle de Alman Devleti’nin desteği ile Kürt Özgürlük Hareketi’nin sembolleri yasaklanmaya çalışılıyor. Binlerce Mit ajanı başta Almanya olmak üzere, Avrupa
ülkelerine gönderiliyor. Kürt siyasetçilere, devrimcilere, ilericilere yönelik suikast planları bilgisi yayılıyor. İzlenme, tehdit , ajanlaştırma çalışmaları yoğunlaştırılıyor.
Dün üç kürt Kadın şahsında yaşanan katliam bu gün yüzlerce kürt, ilerici, hedef alınarak tekrarlanmaya çalışılıyor. Bu nedenle üç kürt kadının hesabını sormak için harekete geçmek her zamankinden daha fazla önem taşıyor.
Değerli dostlar, yoldaşlar,
Sonunun yaklaşmakta olduğunu ayırdında olan Faşist Saray Cuntası Avrupa’da kendisine muhalif göçmen emekçilere yönelik saldırılar planlarken, diğer yandan da, devrimci tutsaklara yönelik tek tip elbise dayatmasında bulunuyor.
Bugün Sakine Cansız’ı anmak onun mücadele mirasını sahiplenmektir. 12 Eylül askeri faşist darbesinin ardından hapishanelerde sistematik hale getirilen işkence, baskı, onursuzlaştırma, irade
kırma saldırılarına karşı Sakine Cansız’ın işkence şeflerini dize getiren mücadelesi yol göstericidir.Sakinelerin, tek tip ve onursuzlaştırma saldırılarına karşı bedeller ödeyerek geri çektiren
devrimcilerin mücadelesini örnek alarak TTE saldırısını püskürtmeliyiz.
Üç Kürt Devrimci kadını birkez daha saygıyla anarken, katilleri bulunanana kadar mücadeleyi karalılıkla sürdürme sözümüzü yineliyoruz.
Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez kavgamızda yaşıyor diyor ve 6 Ocak’ta Paris’te yapılacak eyleme Avrupa çapında tüm göçmen işçi emekçi, genç kadınları katılmaya ve katillerden hesap sormaya çağırıyoruz!
Yaşasın Kadın Dayanışması.

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑