Emek

Published on Mayıs 28th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Şişecam İşçileri grev yasağına karşı eylemde

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin grev yasağına karşı eylemleri sürerken diğer yandan sendikalarına eylemlerin dozunu artırma çağrısı yapıyor.

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin grev yasağına karşı eylemler sürüyor. Cam işçileri bir taraftan kararlılığını vurgularken, diğer yandan sendikaları Kristal-İş’e de eylemlerin dozunu artırma çağrısı yapıyor. “Üretimin durdurulması noktasında daha ileri kararlar alınması gerekiyor” diyen cam işçileri, tüm işçilere ve sendikalara da grev hakkı için dayanışma çağrısını sürdürüyor.

‘Eylemlerin dozu artmalı’

Şişecam’da grevin yasaklanmasından sonra fabrikalarda eylemlere başlayan cam işçilerinin mücadelesi sürüyor. Fabrika önünde bekleyişlerini sürdüren ve her vardiyada 1 saat üretimi durduran cam işçileri dün de eylemlerine devam etti. Gazetemize konuşan Lüleburgaz’dan bir işçi, “Her vardiya değişiminde sloganlar atarak 1 saatlik üretimi durdurma eylemlerimizi” devam ettiriyoruz dedi. Eylemlerin dozunun artırılması gerektiğini ifade eden cam işçisi, “Fabrikalarda beklemeye devam edelim ama artık daha ileri adımlar atmamız gerekiyor. 1 saatlik üretimi durdurma eylemleri, 2 saat, 3 saat, yarım gün bir gün şeklinde artmalı” diye konuştu.

‘Çocuklarımız için mücadeleye devam’

Grev yasağını hatırlatan bir işçi de “Kölece çalışıp aç kalmak serbest, insanca yaşamak için grev yapmak yasak. Yoksulluk sınırı 5 bin TL’ye dayanmış. Yoksulluk sınırının çok altında ücret alan işçi zam isteyince vermiyorlar. ‘Aç kal’ diyorlar. Biz çocuklarımızın geleceğiz için buradayız. Çocuklarımızın geleceği için taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Cam işçileri tüm baskılara karşı ve grev hakkı için de tüm sendikalara ve işçilere de dayanışma çağrısını yineledi: “Dün metal işçilerinin grevi yasaklandı, bugün bizim yarın başka işçilerin. Hükümet her fırsatta işverenlerin yanında olduğunu gösteriyor. Bizim de tüm iş kollarından işçiler olarak birliğimizi göstermemiz gerekiyor. Tüm işçilerin, yasak kararına tepki gösteren tüm sendikaların desteğini bekliyoruz” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑