Şırnak'taki göçükte ölen 8 madenciden 4’ünün sigortasız çal..." /> Şırnak'ta ölen madencilerin 4’ünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı


Emek

Published on Ekim 30th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Şırnak’ta ölen madencilerin 4’ünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı

Şırnak’taki göçükte ölen 8 madenciden 4’ünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı. Sigortalı 2 işçinin primleri de farklı firmadan ödeniyormuş.

Şırnak’taki 1 No’lu Kömür Ocağı’nda 17 Ekim’de meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 işçiden 4’ünün sigortasız olarak çalıştığı ortaya çıktı. Sigortalı çalışan 2 işçinin ise primlerinin farklı şirketler üzerinden yatırıldığı bilgisine ulaşıldı.2017 yılının Nisan ayında ihalesi taşeron firma Kubatoğlu tarafından alınan ocakta yaşamını yitirenler işçilerden sadece Sekvan Üstün (34) ve Yüksel Uğur’un (30) sigorta primlerinin yatırdığı görülüyor. Aynı zamanda Kubatoğlu firmasının sahipleri arasında ismi geçen işçilerden Mesut Mağrur’un (27) sigorta primlerinin Özmağrurlar şirketi tarafından, Abdullah Kayaş’ın ise primlerinin Acar A.Ş. tarafından yatırıldığı öğrenildi.

2’sinin sigorta girişi hiç olmamış 

Yaşamını yitiren işçilerden, Yılmaz Mağrur’un (29) primleri en son 2010 yılının Haziran ayında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yatırıldığı görülürken, Vedat Özden’in (22) sigorta primlerinin ise en son 2017 yılının Haziran ayında Pek-er İnşaat Şirketi tarafından yatırıldığı öğrenildi.

İşçilerden, Sıddık Kabak (18) ve Mehmet İzer’in (40) ise herhangi bir sigorta kaydına rastlanmadı.

Kaynak: Evrensel

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑