Her yıl uluslararası silah ticaretini araştıran Stockholm merkezli Sipri adlı kuru..." /> Silah ticareti raporu: Türkiye’nin üretimi yüzde 145 arttı


Türkiye

Published on Mart 13th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Silah ticareti raporu: Türkiye’nin üretimi yüzde 145 arttı

Her yıl uluslararası silah ticaretini araştıran Stockholm merkezli Sipri adlı kuruluşun bu yılki raporuna göre, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden silah alımında azalma var ancak teknoloji konusunda hala İngiltere, Fransa ve Almanya’ya bağımlı.

EuroNews Türkçe’de yer alan habere göre, silah ticaretinde son 5 yılda kayda değer bir değişiklik gözükmüyor.

SIPRI uzmanı Pieter Wezeman, Rusya ile Avrupa ülkeleri arasında silah ticaretinin 2014 öncesine kadar istikrarlı olarak büyümekteyken Kırım’ın ilhakıyla birlikte bir anda yok olduğunu belirtiyor.

SIPRI raporu, Türkiye’nin kendi silahını üretmeye başladığından bu yana Avrupa ile Türkiye arasındaki silah ticaretinde bir değişim söz konusu olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre, önümüzdeki 5 yıl içinde bu değişim daha net bir şekilde görülecek.

Türkiye’nin son beş yılda silah üretimi bir önceki döneme göre yüzde 145 artış göstermiş.

En fazla silah satılan ülkelerin başında ise Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan geliyor. Ancak rapora göre Türkiye teknolojide hala Avrupa ülkelerine bağımlı. Bu da teknoloji tedariki konusunda gerginliğe yol açıyor.

AHVAL

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑