Fransa

Published on Kasım 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Sendikalardan ırkçılığa karşı mücadele çağrısı

Aralarında CGT, FSU, Solidaires, FO sendikaların da bulunduğu kırka yakın sendika yayınladıkları açıklamada Rosa Park kolektifinin çağrısını destekleyerek ırkçılığa karşı 30 Kasım günü greve, 1 Aralık günü eyleme katılım çağrısı yaptı.

AF (Paris)

Sendikalar birilerine ya da başkalarına yapılan adaletsizlik ve haksızlığın hepimize yapıldığını belirterek  ‘’Kapitalist sömürüye karşı yürüttüğümüz mücadele küresel eşitsizlik sistemine, damgalanmaya, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı verilen mücadele ile iç içedir. Rosa Park kolektifin çağrısını destekliyoruz’’ dedi.

Mültecilerin, refüjlerin, ırkçı yasaların ve polis saldırısı kurbanlarının yanında olduklarını söyleyen sendikalar kâğıtsız işçilerin grev ve direnişlerinde de yer aldıklarını ifade eden Sendikalar açıklamada’’ biz biliyoruz ki ırkçılık şirketlerde, şantiyelerde, bürolarda, kamu alanında, iş bulma kurumlarında, kariyer yapmada yani tüm alanlarda kendisini göstermektedir.

Resmi raporlarda ırkçılık ile ilgili tespitler yapılıyor ama buna karşı henüz bir hareket gözlenmemektedir. Sendikalarımız işyerlerindeki ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı daha iyi bir mücadele verecektir’’ ifadelerini yer verdi.

KÜÇÜK BİR HAREKETLE AMERİKA’YI DEĞİŞTİREN KADIN: ROSA PARKS

Rosa Parks, Alabama’da 1 Aralık 1955’te oturduğu otobüs koltuğunu ayakta kalan bir beyaz yolcuya vermeyi reddetmesi sonucu tutuklanması ile başlayan ve tüm şehir geneline yayılan en büyük boykotun kahramanıdır. 381 gün süren ve Montgomery Otobüs Boykotu olarak bilinen bu boykot tarihteki ırk ayrımcılığına karşı yapılmış en büyük ve en başarılı kitle hareketidir.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑