Yazarlar

Published on Eylül 23rd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Almanya Seçimlerine ramak kala – Hüseyin Yamaç

Eylül bu yıl oldukça hararetli günler yaşıyor!

Bir yanda 24’ündeki Almanya genel seçimleri.

Bir yanda Eylül’ün 25’indeki Güney Kürdistanın bağımsızlık referandumu. Öte yanda Avrupa’nın göbeğinde Katolanların İspanya’dan ayrılmak için süren referandumunun harareti içinde.

Almanya genel seçimleri son mitinglerini dün Angela Merkel’lin München’de, Martin Schulz’un Berlin’de yaptığı mitingler ile geride bırakmış olmasına rağmen tartışmalar ve son dakikada bir mucize yaratma çabalarına devam ediliyor olalarda çok inandırıcı olamıyorlar!
Dün yapılan iki önemli mitingin ardında forza araştırma şirketinin yaptığı açıkla bu gerçeği bir kez daha doğrular boyutundadır.
Buna göre hala gerek büyük ve gereksese küçük partilerin inandırıcılığını yitirdiği tepki oylarının daha çok sağ partilerden AfD’nin üçüncü sırada olduğunu işaret ediyor olması bugün iki mitingdeki Başbakan’ın yüzünde de okunmaktaydı.
Buna göre hala seçmenin %36’sının karasız olduğu ve esasında son kararında bu kararsızların vereceğini işaret ediyor olgusu adeta iktidar ortaklarını korkutuyor.

İlk kez bu kadar göçmen işçi ve emekçilerden bir çok partide bu denli seçime aday olarak katılıyor olması dikkat çekicidir.

Umarım sonuç olumlu olur!

MLPD’de, Sol partide, Yeşillerde ve SPD’de CDU/CSU ve öteki irili ufaklı partilerden aday bir yağın göçmen kökenli işçi sendikacı ve eğitimcinin yanında hukukçu insanlarımızında bir yarış içinde olduklarını yakından izliyoruz.

Bu süreçte geniş bir analizden ötürü seçme ve seçilme hakkı önündeki yasal bütün hakların kaldırılması burada yaşayan ve uzun yıllardır çalışan işçi ve öğrencilerinde seçme ve seçilme hakkı bir hak olarak artık verilmesi bir zorunluluktur.

NPD-AfD gibi gerici ve faşist partilerin göçmenler üzerinden yaptıkları popüler yaklaşımlar ile topluma yaşatılan korku aslında batıl Alman sermayesinin bir nevi iktidar ortaklarının emekçilere karşı aba altında göstermiş oldukları sopadır bu !

Bu bağlamda önümüzdeki yasama döneminde de görünen o ki yeni saldırılar işçi ve emekçileri zor günler ile hayattın dahada zor olacağını işaret ediyo.
En azında bu sürç içinde seçilecek olduklarında korkusuzca işçi ve emekçilerin hak ve taleplerini savunacaklarından tereddüt etmediğim Erkan Karakaplan, Zeki Ateş, Memet Kılıç, Ecevit Emre, Gülay Öztoprak, Sevem Dağdelen gibi Türk ve Kürt kökenli bir çok Alman demokrat ve ilerici adayın tereddütsüz desteklenmesi için tercihli bir şekilde doğru oyumuzu kullanarak destekleyelim!

Irkçılığa, ayrımcılığa ve gerici ve faşit partilerin kapatılması ve göçmenler üzerinde yapılan politikaya son!
Eşit haklar, seçme ve seçilme hakkı demokratik bu haktın tanınması için mücadele edelim .

Bir çözüm olmasada her alanda ses olalım!

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑