Türkiye

Published on Nisan 18th, 2018 | by Avrupa Forum 12

0

Seçimler 24 Haziran’da: Kim ne diyor?

Siyasi partiler: Bu erken değil, baskın seçim

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP),  Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Emek Partisi (EMEP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, AKP’nin ülkeyi yönetemez hale geldiği için bu kararı verdiğini belirterek, “Kendi oynadıkları oyunun altında kalacaklar ve yenilecekler” dedi.

‘Kavga da mücadele de seçimden sonra şekillenecek’

Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, iktidarın toplumsal muhalefeti hazırlık yakalama derdinde olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

“Bizler bir an önce omuz omuza bir çalışmanın ayağını örmeli ve ortak bir şekilde kendi adaylarımız ve programımızla yekvücut durmayı başarmalıyız. Birinci turdan güçlü çıkmak zorundayız çünkü partimizin genel bakışı şudur: seçim bu ülkede fazla bir şeyi değiştirmeyecek her şey seçim akşamı başlayacak ve seçimden sonra şekillenecek. Kavga da mücadele de her şey seçimden sonra şekillenecek.”

‘Bu durum cumhur ittifakı öncesi müzakere edilmiş’

MA’ya konuşan SYKP Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları, kararın erken değil baskın seçim olduğunu belirterek, “Bahçeli’nin açıklamasından anlaşılan o ki, bu durum cumhur ittifakı öncesinde müzakere edilmiş” dedi.

‘Muhalefet dinamizm halinde var olmaya devam ediyor’

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun ise “Ortadoğu’da yürütülen politikada dünya çapında bir hezimet yaşadılar.  Özellikle 16 Nisan’da kazanılmış olan ‘Hayır’ı akamete uğrattığını sandı ama muhalefet bütün eksikliklerine rağmen bir dinamizm halinde var olmaya devam ediyor” diye konuştu.

‘Mücadeleyi ilerletmek acil bir sorumluluk’

Emek Partisi (EMEP) ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bu kararları ile tek adam tek parti yönetimi konusunda hiç bir demokratik kural ve hukuk ilkesini tanımadıklarını bir kez daha ilan emişlerdir. Türkiye’nin içeride ve dışarıda izlediği politika sonucu içine düştüğü açmazları seçimle aşacaklarını düşünüyorlar. Ancak bu mümkün değildir! Yarından itibaren demokratik haklar ve siyasal özgürlükler için mücadeleyi ilerletmek, daha acil bir sorumluluk haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

‘Yayılmacı hedefleri duvara tosladı’

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez de, bu kararın ‘Türkiye’nin yayılmacı, emperyal hedeflerinin duvara tosladığını gösterdiğini’ söyledi.


18:00 | Abdüllatif Şener: Seçimin kaderini Kürt seçmen belirleyecek

AKP kurucularından, eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

MA’dan Kenan Kırkaya’ya konuşan Şener, “Bu karar yine Bahçeli’nin kılavuzluğunda bir erken seçim kararı alındığını gösteriyor. 24 Haziran hazırlık açısından çok kısa bir süreyi ifade ediyor. Acele, baskın seçime giderek muhalefeti hazırlıksız yakalamayı amaçlıyorlar. Böyle bir ortamda avantaj sağlayacaklarını düşünüyorlar” dedi.

Buna rağmen AKP’nin bu durumdan fazla fayda sağlayamayacağını belirten Şener, bunun gerekçesinin ise ekonomideki kötü gidişat olduğunu söyledi.

Bu seçimin kaderini Kürt seçmenin belirleyeceğini kaydeden Şener, bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Tayyip Erdoğan’ı desteklemiş olan Kürt seçmen son derece mutsuzdur. Bu mutsuz Kürt seçmeni AKP’de bırakmayacak bir formül sağlamak lazım. HDP faktörü sadece HDP’ye oy veren seçmeni ifade etmiyor. AKP’ye ve Erdoğan’a destek veren Kürt seçmeni oradan koparmak olmanın da tek aracıdır. Saadet Partisi ve CHP’nin bu gerçeği görerek buna göre yaklaşacaklarını umuyorum.”


17:18 | Kılıçdaroğlu: Hazırız, kazanacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimle ilgili, “Hazırız, kazanacağız, 2018 demokrasi yılı olacak” dedi.

İttifak çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesinin hazırlanması için çalışmaların da başlatılması kararı alındığını söyledi.


17:10 | Başbakan Yıldırım: 24 Haziran güzel bir tarih

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, şunları söyledi:

“Süreç hemen başlayacak. Mecliste teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul’da görüşülecek.

“Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini açıklar, orada hangi partilerin seçime girmeye hak kazandığı belli olur.

“24 Haziran tarihi güzel bir tarihtir.”


17:02 | Saadet Partisi: Hangi tarihte olursa olsun biz seçime hazırız

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran’da seçime gidileceğinin duyurulmasının ardından Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu, seçime hazır olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Açıklanan tarih, erken seçim değil baskın seçim tarihidir. Bu seçim tarihi, Ak Parti ve cumhur ittifakının ne kadar paniklediğinin işaretidir. Uyum yasaları bile çıkmadan açıklanan bu tarih, paniğin ve tükenmişliğin göstergesidir. Lisanı hal ile diyorlar ki bizim ülkeyi artık 2 ay bile yönetebilecek gücümüz yok.

“Maalesef bu iktidar hiçbir işi normal yollardan gerçekleştiremiyor. Hep anormal şeyler yapmak ve milleti şaşırtmakla meşguller. Biz söyledik, yine söylüyoruz: Hangi tarihte olursa olsun biz seçime hazırız. Ülkemize hayırlı olsun.

“Aceleyle, panikle, tükenmişlik psikolojisi içinde aldıkları bu karar inşallah ülkemiz için, milletimiz için hayırlı sonuçlara vesile olacaktır. En hayırlı sonuçlarından biri de milletimizin bu iktidardan erken bir şekilde kurtulmasının vesilesi olacaktır.”


16:50 | HDP: Erken seçim değil baskın bir seçim

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu, 24 Haziran’da seçime gidileceğinin açıklanmasından sonra açıklamalarda bulundu.

Meral Danış Beştaş, “Bu erken seçim değil baskın bir seçim. HDP olarak halktan hiç kopmadık, hep halkla birlikteydik. Bir oyun kurduklarını ve oyun oynadıklarını hep söyledik. Ama halkın AKP- MHP koalisyonundan kurtulduğu bir seçim olacak” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise, şu değerlendirmelerde bulundu:

“AKP’nin inişe geçtiğinin farkındalar. Dolar ne kadar yükseliyorsa onlar da aynı şekilde inişe geçtiler. Ne savaş politikaları ne de ülke içerisindeki toplumsal muhalefeti bastırma politikaları, onların bu inişinin önüne geçemiyor. Giderek de bu daha fazla artacaktı. Onların ülkenin geleceği, ülkenin ekonomisi insanların yararı gibi kaygısı olmadığı için ‘biz isteriz olur’ şeklinde her türlü politikayı yürütüyorlar. Bu nedenle bu erken değil baskın bir seçimdir. Ama biz parti olarak her zaman her türlü seçime hazırız. Kendileri de bunu çok iyi biliyor. Gidişlerini göreceğiz. AKP erken seçime giderek, kendi gidişini hızlandırıyor. Halklar onlara gereken cevabı verecek.”


16:47 | CHP Sözcüsü Tezcan: Erken seçim yönetememenin ikrarıdır

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, 24 Haziran’da seçime gidileceğinin açıklanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında “Erken seçim çağrısı yönetememenin ikrarıdır” dedi.

Tezcan, açıklamalarında şunları kaydetti:

“Yönetemiyorsunuz. euronun, doların doların ateşini düşüremiyorsunuz. Dış politikada bugün söylediğinizle dün söylediğiniz birbirinden farklı. Ekonomiyle ilgili cumhurbaşkanlığı makamını işgal Erdoğan ve saray çevresinin söylediğiyle, ekonomiden sorumlu bakanın söylediği farklı. Yönetemiyorsunuz. 6 milyon işsizin 16 milyon yoksulun sorumlusu sizsiniz, işssizliğin kurdaki yükselişin, faiz düzeninin sorumlusu sizsiniz Yönetemiyorsunuz, onun için seçime gitme çağrısı yaptınız. Hodri meydan. Millet karar verecek. Tek adam rejiminden kurtulmanın yolu sandıktır.”


16:35 | YÖK: YKS ertelendi

Yüksek Öğretim Kurulu, 24 Haziran’da seçim yapılacağının açıklanmasından sonra, aynı gün yapılması öngörülen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

Seçimlerin yapılacağı 24 Haziran, yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin gireceği YKS’nin ikinci oturumunun yapılacağı tarihe denk geliyordu.


16:25 | Akşener: Cumhurbaşkanı adayıyım, 100 bin imza ile aday olacağım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı’nı İstanbul’da yaptı.

Toplantının ardından konuşan Akşener, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için “Hazırlıklara başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Meral Akşener “Ben Cumhurbaşkanı adayıyım, 100 bin imza ile aday olacağım. Herkes ayağını denk alsın. İYİ Parti seçime girecek ve alacak” dedi.


16:00 | Erdoğan: Erken seçim 24 Haziran’da

‘Erken seçim’ çıkışı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin 24 Haziran Pazar günü yapılacağını duyurdu.

Erdoğan, “Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır” dedi.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑