Genel

Published on Ocak 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Seçime hazırlık: AKP 7 ülkede temsilcilik açacak

AKP, Erdoğan’ın talimatıyla Rusya, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Bosna Hersek ve Makedonya’da parti temsilciliği açılacağını bildirdi. Yurt dışı örgütlenmesi UETD’ye rağmen, temsilciliklerin açılması, “hem kapatılmalara karşı önlem, hem de seçim hazırlığı yapıyorlar” yorumlarını da beraberinde getirdi.

Ajanların verdiği habere göre; AK Parti, Rusya, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Bosna Hersek ve Makedonya’da temsilcilik açacak. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, yaptığı açıklamada, parti tüzüğünde yurt içi teşkilatları gibi yurt dışı teşkilatlarına da bir atıf olduğuna işaret ederek, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 7 ülke 9 şehirde temsilcilik açılması için çalışma başlattıklarını bildirdi.
Öncelikli olarak ABD, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere, Bosna Hersek ve Makedonya’da temsilcilik açacaklarını kaydeden Eker, “Yurt dışı teşkilatlanmasını zaten tüzüğümüz öngörüyor. Yurt dışı teşkilatlanmasında, her ülkenin kendi iç mevzuatını dikkate alıyoruz. Her ülkede belki farklı bir yasal kurum içinde olacak. Kimisinde, dernek, vakıf kimisinde doğrudan temsilcilik gibi, kimisinde sosyal bir grup gibi. O amaçla çalışmalar yapılıyor.” dedi.
Eker, temsilcilik açılacak ülkede hem Türk vatandaşları hem siyasi partiler ve hükümetlerle resmi temas noktası oluşacağını dile getirdi.
Eker, öncelikli olarak 7 ülkenin seçilmesindeki nedenleri ise şöyle anlattı:
“İlgi coğrafyamız, küresel merkezler, mesela Washington, New York, Balkanlar’da hem soydaşlarımızın bulunduğu, hem ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yoğun olarak bulunduğu, yüksek düzeyde temasımızın olduğu ülkeler. Hem bölge, coğrafya hem kültürel ilişkiler önemli. Dünya siyaseti, ekonomisi, küresel ticaret açısından AK Parti olarak bulunmamız gereken ülkeler  olarak belirlediğimiz yerler.”

kaynak: ajanslar

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑