Kuzey Amerika

Published on Kasım 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Sarraf resmen itirafçı oldu

ABD’de görülen Rıza Sarraf davasının hâkimi Richard Berman Türk hükümetine hitaben “Atilla ve Sarraf’ın savunmasına yardımcı olmak istiyorsanız belge ve tanık paylaşın” dedi. Yıldırım: “ABD’deki davalar asılsız söylentilere dayanıyor.”

ABD’nin New York kentinde İran asıllı işadamı Rıza Sarraf ile Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davaya bakan hâkim Richard Berman Ankara’ya yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman, Türk yetkililerin davayla ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin “Dürüst olmak gerekirse hukuk sistemimizin nasıl çalıştığına dair temel bir yanlış anlamayı ortaya koyuyor” dedi. “Sanıklar ciddi suçlarla itham ediliyor” diyen Berman “Bu yüzden dava açıldı ve tek nedeni de bu. Bunun da ötesinde, kanıtların kendi adına konuşmasına izin vereceğim” dedi.

Hâkim Berman, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamasına yönelik de “Onlara yardımcı olmanın en iyi yolu savunma avukatına mahkemeye sunulacak belge ve tanık konusunda yardımcı olmaktır” diye konuştu. Berman Türkiye’nin konuyla ilgili mahkemeye kanıt sunması için devlete ait Halkbank’ın çalışanlarını da teşvik edebileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ pazartesi günü yaptığı bir açıklamada Rıza Sarraf davasına ilişkin “Bu dava çok net olarak söylüyoruz, siyasidir, hukuki dayanaktan yoksundur, Türkiye’ye karşı bir kumpas davasıdır. Yargılama yapanlar, davanın sanıkları üzerinde çok net bir şekilde baskı uygulamaktadırlar” demişti.

İlk jürili duruşma 4 Aralık’ta

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ile işbirliği yaparak itirafçı olmayı kabul ettiği öne sürülen İran asıllı işadamı Rıza Sarraf hakkındaki davada ilk jürili duruşmanın 4 Aralık günü yapılması bekleniyor.

Hakan Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming salı günü yapılan önduruşmada davaya getirilen gizlilik kararının savunmanın duruşmaya hazırlanmasını zorlaştırdığını söyledi. Avukatların tanıklardan birinin ismini müvekkilleriyle dahi paylaşma iznine sahip olmadığını Fleming “Dürüst olmak gerekirse eğer herhangi birine bir isim sezdirsek bu anında basına yansır” dedi.

Aynı dava kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan da yargılanacak.

Sanıklar ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama ve ABD bankalarını dolandırma gibi suçlamalarla karşı karşıya. Sarraf hakkında 95 yıl hapis cezasının yanı sıra 50 milyon dolar para cezası isteniyor. Atilla, 50 yıl hapis cezası ve iki milyon dolar ceza talebiyle yargılanıyor.

Türkiye Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

“ASILSIZ SÖYLENTİLERE DAYANIYOR”

Bugünlerde Amerika’da devam eden bir dava üzerinden birtakım dedikodular yalan yanlış laflar ortada dolaşıp duruyor. ABD’deki davalar asılsız söylentilere dayanıyor. Bunu da fırsat bilen birtakım çevreler Türkiye ekonomisi üzerinde operasyon yapmaya çalışıyorlar.

“TÜRKİYE HUKUKA AYKIRI BİR ŞEY YAPMAMIŞTIR”

Türkiye bugüne kadar ihracatında, ticaretinde, uluslararası hukuka aykırı bir şey yapmamıştır. O bakımdan Türkiye’ye zorlama yolu ile buradan finans sektörümüzü sıkıştırarak Türk ekonomisini zora sokmak gayreti beyhudedir. Bu davanın maalesef hukuki olmaktan siyasi bir yöne doğru evrildiğini görüyoruz.

Bırakalım hukukçular işlerini yapsın, siyasetçiler işlerini yapsın. Hukukçuların iki ülkenin ilişkilerini zehirlemesine de müsaade etmeyelim. NATO’da beraberiz. Her ne kadar bizim canımızı yakan terör örgütleriyle işbirliği tutuyor olasalar bile bunun geçici bir durum olduğunu kabul ediyor, kısa sürede bu yanlıştan dönüleceğini ümit ediyoruz.

17-25 Aralık’ta terör örgütünün yargı yoluyla gerçekleştirmeye çalıştığı darbe tutmayınca bugün ABD’de görülen davaya FETÖ’cülerin bir şekilde sızmaları suretiyle tekrar denenmeye çalışılmaktadır.

Bu davanın temelini hukuki dayanağı oluşturan deliller, bilgiler, belgeler FETÖ terör örgütünün 17-25 Aralık öncesi ülkemizde yaptığı kanunsuz hukuksuz işlerin bir sonucu olduğunun bilinmesini isteriz.

Hukuk devletinden beklenen; delilleri sağlam bir dava ile yargılamayı gerçekleştirmiş olması. Ne idüğü belirsiz montaj delileri ortaya koymak hukuk değildir, hukuki bir düşünce tarzı değildir. Türkiye’nin başka ülkelerde yaptığı ticaret Türkiye’nin vereceği karara bağlıdır.

“BUNA KARGALAR GÜLER”

Onlar ambargo koydukları ülkelerle rahat rahat ticaret yapacaklar, Türkiye yapınca bu suç olacak. Buna kargalar güler. İran ile Amerika uçak satışı konusunda prensip anlaşmasına vardılar. Sonra da Türkiye ambargoyu deldi gibi ipe sapa gelmeyen şeyler iddia ediyorlar. Eğer, uluslararası hukuka uyulacaksa bu iddiayı ortaya koyanların ilk önce kendileri riayet etmesi gerekir.

“SANIK OLARAK AÇTIĞINIZ DOSYA TANIĞA DÖNÜŞTÜ”

ABD’de devam eden bu yargı ve burada gelişen olaylar Türkiye’ye ve ülkemizin küresel ölçekteki ekonomik ilişkilerine zarar verme noktasına gelmiştir. Buna asla ve asla müsaade edilmemelidir.

Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta, ülkemiz ve menfaatlerimiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır.

Sanık olarak açtığınız dosya daha duruşma başlamadan tanığa dönüşmüştür. Bunun adalet neresindedir? Yapılan işin adı insan hakları ihlalidir.

kaynak: dw, dha


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑