Fransa

Published on Aralık 6th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Sarı Yelekliler Macron’a bir kez daha geri adım attırdı

Sarı Yelekliler’in Fransa’yı sarsan eylemleri, Macron hükümetine ikinci kez geri adım attırdı. Daha önce akaryakıt zamlarının altı aylığına ertelediğini açıklayan Macron, Sarı Yelekliler’in kararı yeterli görmeyip eylemlere devam edeceklerini açıklamalarının ardından zamların 2019 yılı bütçesinden çıkarıldığını duyurdu ve diyalog çağrısı yaptı.

Fransa’da yakıt vergilerinin yükseltilmesinin ardından başlayan ve haftalardır süren kitlesel eylemler, Macron hükümetine iki kez geri adım attırdı.

Daha önce zamların altı ay erteleneceğini söyleyen Başbakan Edouard Philippe, Sarı Yelekliler’in eylemlere devam kararı sonrası bugün (5 Aralık) yaptığı açıklamada zammın tamamen iptal edildiği söyledi.

Başbakan Philippe, parlamentonun alt kanadına hitaben yaptığı konuşmada, “Hükümet diyaloğa açıktır ve bu niyetini, vergi artışını 2019 bütçesinden çıkararak göstermektedir” dedi.

Philippe, 4 Aralık’ta yaptığı ilk açıklamada akaryakıt, elektrik ve gaz zamlarının altı aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑