Fransa

Published on Mart 3rd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Sarı Yelekliler eylemlerinin 16. haftasında

Sarı Yelekliler eylemlerinin 16’ncı haftasında; Fransa’nın Paris, Marseille, Nice, Bordeaux, Strasbourg, Nantes ve Toulouse şehirlerinde eylemler düzenlendi.

Paris’te Champs Elysees meydanında toplanan sarı Yelekliler eylemlerde süreklilik kararlılığını gösterdi. Lüks caddede yaşamı bloke eden sarı Yeleklilere polis müdahale etti ve 17 kişi gözaltına alındı. Paris’te bir eylemci polisin attığı flache balle(LBD)  ile ağzından vuruldu.

Paris eylemine sarı Yelekliler in liderlerinden Eric Drouet ve Maxime Nicolle’da katıldı. Paris içinde 12 kilometre boyunca yürüyüş yapan eylemciler Macron’un istifasını istedi.

Nantes kentinde polis eylemcilere tazyikli su ve gaz ile saldırdı. Polis eylemcilere karşı Avrupa Parlamentosunun kullanmaması için Fransa devletini uyardığı LBD gazını kullandı. Eylemde 15 kişi gözaltına alınırken Toulouse ve Bordeaux kentlerinde eylemler her zamanki kitleselliğini korudu. Bordeaux kentinde eylemciler büyük tren garını işgal etti. Bordeaux eylemine katılan Insoumise vekili Loïc Prud’homme polis şiddetine maruz kaldı. Vekile yapılan saldırıyı savuna Vali ise polis görevini doğru şekilde yapmış dedi. Prud’homme ise içişleri bakanı Castenere halen polis şiddet uygulanmıyor diyebilecekmisiniz?..sorusunu yöneltti.

Fransa’nın kuzeyinde Belçika sınırında yer alan Lille şehrindeki eylemciler sosyal medyada üzerinde eylemler için kurdukları grup ağı ile  “Bu uluslararası bir mücadeledir.” diyerek, Belçika ve Almanya vatandaşlarına da eylem yapma çağrısında bulundu.

İçişleri bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Fransa genelinde eylemlere 39 bin 300 kişi katıldı.

SARI YELEKLİLER 16 MART EYLEMİNE HAZIRLIK YAPIYOR

Sarı Yeleklilerin liderlerinden Eric Drouet, Priscillia Ludosky ve Maxime Nicolle ise, Mart ayını ‘kritik ay’ olarak adlandırıp her hafta sonu ve özellikle 16 Mart’ta halkı sokağa çağırdı.

16 Mart günü 15 Ocak’ta Macron’un başlattığı Grand Debat( ulusal tartışma)’nın son günü aynı zamanda. Fransa devleti öfkeli vatandaşı yatıştırma, eylemlerin motivasyonunu kırma, sarı yeleklileri etkisiz hale getirmek ve kaybettiği primi yeniden toplamak, liberal ekonomi politikalarını propagandasını yapmak, sözde demokrasiyi işletmek için ülke genelinde 10 bin tartışma toplantısı düzenledi. Ayrıca internet üzerinde açılan tartışma sitesine de 1 milyon kişi katıldı.

Sarı Yeleklilerin ‘’maskeli balo’’ ve ‘’iletişim kampanyası’’ olarak nitelediği ulusal buluşmalarda Macron’un maryonet( kukla) olduğunu ifade ettiler. Macron’nun toplantı yaptığı bazı salonların önünde sarı yelekliler eylem yapmış fakat Macron ile görüştürülmedikleri gibi aynı zamanda polis saldırısına maruz kalmışlardı.

ENTERNASYONAL EYLEM ÇAĞRISI

Sarı Yeleklilerin liderlerinden Eric Drouet yayınladığı videosunda Mart ayında Macron uyuyamayacak diyerek güçlü eylem çağrısı yaptı. 16 Mart eylemine ülke genelinde güçlü eylemlerin olacağı ve Paris merkezli büyük bir gösteri örgütleyeceklerini ifade eden Eric sınır ülkelere de eylemlere katılım çağrısında bulundu. Belçika, İtalya ve Almanya sınırlarını bloke edilmesi gerektiği mesajı verdi.

SARI YELEKLİLER’DEN TAKTİK DEĞİŞTİRME FİKRİ

Fransa’nın güney doğusunda bulunan Leon bölgesindeki Sarı Yelekliler halkı siyah giyinerek gerçekleştirilmesi planlanan “Kara Mart” protestolarına davet etti. Öte yandan Sarı Yelekliler ’den başka bir grup ise protestoların olacağı yerleri paylaşmayıp hükümeti korkutan “doğaçlama politika”ları gerçekleştirme fikrini ortaya attı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑