Genel

Published on Nisan 17th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Şaibeli Referandum Sonuçlarını Tanımıyoruz!

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), referandum sonuçlarını şaibeli bulduğunu açıklayarak, tanımadığını belirtti.

AF (Brüksel)

HDK-A tarafından yapılan açıklama şöyle:

Şaibeli Referandum Sonuçlarını Tanımıyoruz!
AKP-Erdoğan iktidarının tek adam rejimini yasalaştırmak ve diktatörlüğünü sağlamlaştırmak amaçlı gerçekleştirdiği Anayasa referandumu bugün gerçekleştirildi. Halklarımızın, işçi ve emekçilerin, kadınların ve gençlerin büyük bir özlem ve istekle haykırdıkları barış, adalet ve eşitlik talepleri diktatörlük tarafından baskı ve şiddetle, katliamlarla, gözaltı ve tutuklamalarla yok sayılmaya çalışıldı. Öyle ki, referanduma HAYIR diyerek sokağa çıkan ve cesaretle yürüten öncü kesimlere karşı tutuklama saldırıları son iki haftada binleri aştı.
Tüm bu baskı şiddet OHAL ortamında gerçekleştirilen referandumun sonuçları da tahmin edildiği üzere şaibeli oldu. Alenen yapılan seçim hileleri ile, hukuksuz bir şekilde geçersiz oyların dahi Evet olarak kabul edildiği bir seçim ortamında YSK’da olması gereken tarafsızlığını bozarak suç işledi. Sonuçları Evet lehine belirtilen seçim sonuçları gayrı resmidir.
AKP-MHP ittifakının eşit olmayan bir seçim ortamında Kürdistan’da katliamlarla, Batı’da baskı ve tutuklama saldırıları ile ördüğü bu şiddet ortamında ortaya çıkan sonucun hiçbir meşruluğu yoktur. Bizim açımızdan tek geçerli meşru sonuç HAYIR’dır!
Özellikle büyük kentlerde HAYIR oylarının yüksek oranda çıkması, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin başarısını göstermektedir. Tek adam diktatörlüğüne karşı mücadele eden tüm kuvvetlerin HAYIR iradesi şimdi çok daha fazla önem kazanmıştır.
Gün faşizme karşı mücadele etme günüdür! ‘HAYIR’ oylarımıza sahip çıkma günüdür. AKP-Erdoğan diktatörlüğüne karşı mücadelemizi şimdi çok daha fazla büyütmek, HAYIR oylarımıza sokak sokak direnerek sahip çıkmak zorundayız!

16.04.2017

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑