Suudi Arabistan

Published on Mayıs 11th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

S. Arabistan: Hac ve umre hizmetlerini İsrail organize edecek

Son zamanlardaki açıklamalarıyla “ılımlı İslam” vurgusu yapan Suudi Arabistan, İsrail ile olan ilişkilerini de “güçlendirme” yoluna gitti.  

Ortadoğu’da, İsrail’in ortağı olma çabasına giren Suudi Arabistan, yeni bir adım daha atarak bu amacını pekiştirdi. Suudi Arabistan yönetimi, hac ve umre organizasyonunu yapan Suudi şirkete, İsrail menşeli bir şirketi ortak etme kararı aldı. Ortaklık kararı kapsamında İsrailli şirket, hac ve umre ibadetleri için Suudi Arabistan’a gelen ziyaretçilerin bütün bilgilerini toplayarak yanında tutacak.
Geçtiğimiz ayın başlarında İsrail’e hava sahasını açan Arabistan yönetiminin bu adımı tepkiyle karşılanmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Suudi Arabistan’ın Hindistan’dan İsrail’e giden uçaklara hava sahasını kullanma izini verdiğini açıklamış ve olayı doğrulamıştı.
Gizli kararların alındığı odaklara yakın olduğu ifade edilen el-Ahdu l-Cedit (Yeni çağ) isimli Twitter kullanıcısı, konuyla ilgili sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu. Ahdu l-Cedit, paylaştığı twitter mesajlarında, “Suudi yönetimi, daha önce el koyduğu hac ve umre organizasyonu yapan bir şirketle İsrail menşeli bir şirket arasında ortaklık başlattığını duyurdu. Buna göre, hac ve umre organizasyonundan sorumlu olan şirket artık İsrail menşeli şirketle beraber hac ve umre için gelenlerin bütün bilgilerini kayıt altına alacaktır.” ifadelerini kullandı.
Hac ve umre organizasyonu yapan (UTŞ) şirketi hakkında bilgiler de veren el-Ahd-u l-Cedit isimli hesap, şirketin sahibinin Emir Abdullah bin Faysal olduğunu kaydetti. Emir Abdullah bin Faysal’ın, Kasım ayında Muhammed bin Selman’ın öncülüğünde tutuklanan 200’den fazla Suudi yetkiliden biri olduğunu kaydeden hesap, Emir Abdullah bin Faysal’ın, serbest bırakılması karşılığında sahibi olduğu şirketi Suudi Arabistan yönetimine devrettiğini ileri sürdü.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑