Suudi Arabistan

Published on Ekim 8th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Reuters: Türkiye Kaşıkçı’yı başkonsoloslukta aramak için izin istiyor

Türkiye’nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunu arama izni istediği bildirildi.

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti.  Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamıyor. Emniyet “Kaşıkçı konsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi yetkililer Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın binada olmadığını öne sürmüştü.

Türk makamlar Kaçıkçı’nın başkonsoloslukta öldürüldüğünü iddia etmiş, Suudiler yalanlamıştı.

İzin talebi haberini Britanya merkezli haber ajansı Reuters, TVS’e dayandırarak duyurdu.

Öte yandan NTV, Suudi büyükelçinin dün ikinci kez Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bilgisini geçti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İstanbul başkonsolosluğunun aranmasına izin vermeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Ne olmuştu?

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için başkonsolosluğa gitmişti.

Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamamıştı. Emniyet “Kaşıkçı başkonsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi yetkililer Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın burada olmadığını iddia etmişti.

Reuters Türk yetkililere dayandırarak Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönünde bir haber geçmiş, başkonsolosluk yetkilileri haberi yalanlamıştı.

Türk-Arap Medyası Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü birkaç yerden teyit ettiklerini söyledi

Kaynak: Reuters

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑