Hollanda

Published on Ocak 8th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Ren Nehri’nin yüksekliği kritik sınırı aştı

Almanya’da aşırı yağışlardan dolayı Ren Nehri’nde su seviyesi kritik sınırı aşarak 8,80 metreye Hollanda’da ise 14,00 metreye ulaştığı bildirildi.

Almanya’da aşırı yağışlardan dolayı Ren Nehri’nin (Rijn) yükselmesi, nehir çevresindeki yerleşim birimlerindeki insanları su baskınlarına karşı endişelendiriyor.
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletininin en büyük şehri olan Köln’de, su seviyesinin öğle saatlerinde kritik sınırı aşarak 8,80 metreye ulaştığı bildirildi.
Suların yükselmesiyle nehir kenarındaki kaldırımların su altında kaldığı eyalette, özellikle yüksek olan bazı yolcu ve yük gemilerinin suyun yükselmesi sonucu köprü altlarından geçemediği kaydedildi.
Yetkililer bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarına su dolduğunu bildirirken, nehir kenarında su dolan kaldırımların da yayaların geçişini engellemek için bariyer ve emniyet şeritleri ile kapatıldığı gözlendi.
Almanya meteoroloji yetkilileri, nehrin saatte 2 santimetre yükseldiğini, akşam saatlerinde ise yükselişin durmasını beklediklerini açıklad. Köln kenti, Ren Nehri’nin yükselmesi sonucu 1993 ve 1995 yıllarında 2 büyük su baskınına maruz kalmış, baskınlar sonucu nehir çevresindeki iş yerlerinde büyük maddi hasar oluşmuştu.
Hollanda’da Rijkswaterstaat (Devlet Su İşleri) açıklama yaptı
Ren Nehri’nin Hollanda’da başladığı nokta Lobith’de su seviyesi kritik sınırı aşarak 14,00 metreye ulaştığını belirten Devlet Su İşler Müdürlüğü, bu durumun beş yılda bir gerçekleştiğini bildirdi. Gelişmelerin yakından takip edildiği ve su seviyesinin bir an önce normal düzeye gelmesi için önlemlerin alındığı aktarılıyor. Su seviyesinin kritik sınırı 12 metreyi aşmasının günümüz şartlarında artık normal olarak kabul edildiği bilgisi verildi. Kaynak: sonhaber.nl

 

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑