Yazarlar

Published on Nisan 18th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Referandum sonucuna şaşırdık mı? – Erdal Boyoğlu

Raferandaum kararı alındıktan sonra, toplumda bir rahatsızlık baş gösterdi. Bunlar bir şeyler yapacaktı ama ne yapacaklardı. Alavere-dalavere işi olacaktı ama ne olacaktı. İşte bu sorun gündemi meşgul ediyordu. Toplumda haksızlık ve hukuksuzluk olacağı üzerine bir tedirginlik vardı. Vardı da bunun nasıl olacağı doğrusu çok merak ediliyordu.

Ve beklenen merak konusu gündeme geldi. AKP iktidarı, YSK’yı devreye soktu. YSK‘nın hukuksuzluğu ve mühürsüz oyları yetişti Erdoğan’ın imdadına bu sefer.

YSK istediği kadar hile yok desin, mühürsüz oy kullandırmak en büyük hukuksuzluktur. Bir hukukcu bunun nasıl bir hukuksuzluk olduğunu Fox Tv‘de anlattı. YSK, mühürsüz oy kullanıldığını itiraf etti. Peki göz göre hukuksuzluk sergileyen bu seçim meşru mudur?

Referandumun sonucunu açıklayan ve karar veren organ YSK’değil midir? YSK’nın yalancılığı, riyakarlığı ispatlanmış bir gerçek değil mi? YSK’nın kararı, cebren ve hileyle kamuoyuna seçimleri geçerli ilan eden bir rezaletidir.

16 Nisan’da dinci kesim suni reflekslerle evet oyunu tercih etti. Mesele hem siyasal alanda safını belli etmek, üstün gelmek, yenmekti. Hemde Cumhuriyet Anayasa‘sından hıncını almaktı. Birde „Yeni Türkiye“nin Başkanını AKP’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a evet demeyi göstermekti. Cumhuriyet rejiminden kurtulmak için „Evet“ çalışması YSK öncülüğünde galip geldi. Dincilerde Biat kültürü galip geldi. Ve buna başarı dediler, galibiyet dediler, milli irade dediler.

Peki Ülkenin yarısı kazanıp yarısı kaybediyorsa buna milli irade denilir mi? Evet ve hayır oranlarının birbirine bu kadar yakın oluşu kimin başarısıdır. AKP yüzde elli bir almanın keyfini bile çıkaramıyor, gururunu bile yaşayamıyor. Çünkü fethettiğini sandığı İstanbul, Ankara, Adana, İzmir Hayır dedi. Kürd bölgeleri Hayır dedi.

Devletin tüm olanakları “Evet” için seferber edildi. Siyasal ortam OHAL’in ağır baskısı altınaydı. HDP’nin Eş başkanları, milletvekilleri ve on bine yakın üyesi tutukluydu. Hayır cephesi düşmanlaştırma ve tehdit diliyle etkisizleştirildiği bir referandum sonucunu gördük.

Tayyip Erdoğan sadece AKP ve dincilerin cumhurbaşkanıdır.

Devletin ve din’in temsilcileri yağıp gürlesede, sonuçta ipleri emperyalistlerin elindedir. Bu seçim emperyalistlerle işbirliği sonucu alınmış bir karardı. Nasıl ki AKP projesi bir Amerika projesiydi, Bu referandum da bir ABD projesidir.

Hayır cephesi tüm gücüyle bu oyunu boşa çıkartmak için mücadele etti. Bu hakksız uygulama için iptal davası açmalıdır. YSK‘ nın mühürsüz oy açıklaması yeterli bir delildir.

İnsanı özgürleştiren laikliğe düşman olan dinciler, toplumun farklılığını, gavur, kafir, kızılbaş, alevi , solcu, kürd vb diye ayrıştırdı. Raferandum sürecinde dinciler yine yapacağını yaptı. Ezanla, bayrakla, vatanla, yalanla dolanla, YSK’nın desteğiyle seçimi kazandı.

Ekonomik kırılma, toplumsal ve siyasi kriz tavana vurmuş durumda. Yaşam; emekçileri her yönüyle yoksulluk altında inim inim inletiyor. AKP’nin yeşil sermayeli yalaka milyonerleri, kafaları sıkma başlı kadınlar altlarında jiplerle, ayrımcı yaşamlarıyla hava atıyorlar. Şatafatlı yaşam tarzlarıyla yoksullarla alay ediyorlar. Her türlü yalanla sahte bir din pazarlanmakta, din kisvesi altında fiyaka satılmakta. Dini vecibeli kıyafetlerle caka satanlar, giydikleri elbiselerin fiyatına paha biçilmezken bunlar ise dillerine doladıkları dinciliği kendilerine kalkan olarak kullanıyorlar. Kendi şatafatlı yaşamlarına bakmadan yoksuluk edebiyatı yapmaya devam ediyorlar.

AKP iktidara geldikten sonra zengin şımarık bir dinci toplum yaratıldı. Ne oldum delisi oldular. İnsanı aşağılayan, fakiri dıştalayan burnu havada sahtekar dinciler ordusu var. AKP iktidarı ve onun siyasi temsilcileri, din adına bu ayrımcı yaşamı devam ettirmek istiyor. Tek adamın tek sığındığı yol din, ona sarılarak demokratik hakları, emekçilerin haklarını, laik düşünceyi ortadan kaldırmak istiyor.

Din adına, toplumsal muhalefeti, emeğin mücadelesini bastırmak istiyor. Tüm hesapları emperyalistlerle ilişkilerini sağlam temeller üzerine oturtmak istiyor. Yer yer hırlasa da, bu dine tapanları kandırma ve oyalama taktiğidir. Onlara şirin gözükmenin yolu yöntemidir. AKP’nin siyasal danışmanı ve arkasında ki asıl güç emperyalistlerdir. Her şey onların hazırladığı programa göre işlemektedir. Dolayısıyla Erdoğan çareyi; Devlet aygıtını demokratik hukuk kurallarından çıkaracak, laikliği kaldıracak ve her şeyi dine bağımlı organize edecek. Toplumu din adına kul ve köle yapacak. Böylece islamın biat kültürü, devletin baskı ve şiddet araçlarını güçlendirecek ve gerektiğinde bu araçları doğrudan ve çok daha hızlı ve çok daha acımasızca kullanabilecek.

OHAL’in uzatılması; Hayırcıları, Muhalifleri, Kürdleri korku ve zor yöntemiyle sindirmek içindir. OHAL üzerinden bütün kurum ve kuralları, bütün temsili organları etkisiz etkisiz hale getirerek milliyetçi ve dinci araçlar amaçlanmaktadır. Topluma Biat kültürünü uygulatmak istiyorlar. Gezi başkaldırısında olduğu gibi, toplumsal patlamalardan korkuyorlar. İstanbul’daki Tencere-Tava protestosundan yeni bir tepkiyi, yeni bir isyan dalgasını ezmek için OHAL yeniden uzatılıyor. Neden? Çünkü Tek adam Gezi ruhundan korkuyor.

Referandumda çıkacak hayır korkusu, iktidarın ve Devlet Bahçeli’nin tüm hilelerini ortaya çıkarttı. Her türlü pislik had safhadaydı. Her şey tek adama göre endekslenmişti. Tek adamın karar verebilme ihtirasından dolayı gözü hiç bir şeyi görmek istemiyordu. Reis’in iktidarı kaybetme korkusu onu daha da saldırganlaştırdı ve türlü kanunsuz uygulamaları devreye soktu.

Her türlü çılgınlığı göze almış durumdaydı. Düşünşenize bir Cumhurbaşkanı“ atı alan Üsküdarı boyladı“ diyor. Bu ne demektir. Hırsızlığı meşrulaştıran bu deyimi rahatça kullanabiliyor. Bunu evet oyu verenler düşünmelidir? Tabi ki İnsani ve vicdani duyguları varsa.

Avrupa’daki dinciler, kafirlerle yaşamaktan kurtulmak için mi „Evet“ oyu verdi. O halde kafirlerin işyerlerinde çalışamak, gavur memleketlerinde yaşamak müslümanlık mı?

Avrupa’da en fazla“ Evet“ oyu; Almanya’da %63, Hollanda’da %67, Fransa’da 63, Avusturya’da %70 ile hayır’ı solladı.

Dün akşam seçim haberlerini ATİGF salonunda dinledikten sonra, 6 tramvayın da dört dincinin konuşmasına kulak misafiri oldum. . Diyorlar ki;“ Kafirlerin dağıttığı para sonucu bu kadar hayır oyu çıktı. Şeytan hayırcıları kandırdı. Ula kıl payı kurtardık. Doğu da Antep, Adıyaman, Urfa olmasaydı yanmıştık. Helal olsun İç Anadolu’ya. Avusturya’da %70 almışız ha.“

(Eh artık bu dini bütünler Kafirlerin ülkesinde yaşamaktan kurtulurlar. Bunca esaret yeter artık. Gavurların işyerlerinde kadınlarını çalıştırmaktan da kurtulurlar. Artık Yeni peygamberinin kurtardığı ülkede yaşamanın gururuyla yaşarlar. Bunca sene kafir ülkesinden ve kafir ızdırabından hemde çan sesinden kurtulmuş olurlar. Öyle ya namaz’larını hür iradeyle kılarlar artık. İmam’ın dini vaazına çan seside karışmaz. Kafir memleketinden kurtulmanın zaferini de kutlarlar. Avrupa’ya kafir, gavur demek öyle kolay değil, madem kafir diyorsun burda yaşamakta haramdır. Türkiye’nin geleceğine oy kullanacaksın. Oradaki insanların kaderiyle oynayacaksın; bu ne kadar dini, ahlaki, insani ve vicdanlı bir davranıştır?

Referandum’da “HAYIR” cephesi kazandı.

Hayırcılarda insan sevgisi vardı. İnsanları ikna etmek için sevgi ve saygı vardı. Bildiri dağıtırken çok içten samimiyet ve seviye vardı. Elele tutuşmanın, omuz omuza olmanın, özgür düşüncenin güzel bir emeği vardı. Kürdlerin demokrasi ve özgürlük mücadelesine verdiği emeğin samimiyeti ve yoldaşlığı vardı.

Sokakta umut vardı, güç vardı, neşe vardı yani yan yana gelmenin tadı vardı. Kaynaşmanın güzelliği vardı. Dayanışmanın farkı vardı.

Hayırcılar; konuşmayı, dili kullanmayı, anlamayı, saygıyı sevgiyi yaşadı yaşattı. . Demokratik davranmayı öğrendi, öğretti. Siyasi uslübu ve davranışı kazandı, kazandırttı. Hayırcılar diyaloğu ve iletişimi geliştirdi. Kimliklere , farklılıklara, inançlara, duygu dostluğu göstermeyi öğrendi öğretti.

Mücadelenin ivmesi devam ediyor. Emeğin gücü, sese ses katmanın çoğalması

„Hayır“ cephesinde hayat buldu.

İktidarın her türlü ayrımcılığına karşı vicdanlı insanların duyarlılığı sokakta, ve işyerinde çok büyük moral buldu, kindarlara karşı gücünün farkına vardı. Kim ne derse desin hayır cephesi kazandı.

Bunca yaşanan tecrübeleri içselleştirip siyaset sosyolojisini tüm genişliğiyle görebilen bir bakış açısı çözüm ve değişime kapı açacağını unutmamalıyız.Hayır cephesi başarılı bir seçim çalışması yaptı ve başardı. Referandum sürecinde her türlü baskı, zorbalık, tehdite rağmen başarı göstermiştir.

Hayır cephesini kutluyorum…

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑