Almanya

Published on Mayıs 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Pontos Soykırımı Kurbanları Anıldı

1919 ile 1924 yılları arasında bir var olmakla yok olmak arasında tercihe tabii tutulan ve bu politikanın sonucu 353 bin Pontos Rum’u Amasya, Samsun, Giresun, Trabzon, Niksar, Tokat boylarında katledildi. (FOTO ALBÜMLÜ)

Haber-Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Toplumlar tarihinde sömürülen sınıflar ve ezilen halklar apayrı sorunlar yaşamışlar. Ezen ile ezilen, sömüren ile sömürülen arasındaki bu uzlaşmaz çelişki aynı zamanda tarihin çarkı olmuştur. Ve iktidarı elinde tutan sınıflar tarihi kendi ideoloji ve çıkarlarını merkeze alıp yazdırmışlar. Böylelikle ömürlerinin uzun olacağı ve yaşanmışlıkların unutalacağı planlanmıştır. Lakin olmuyor işte! Tarih ve gerçekler karartılamıyor. Yaşanmışlıklar tarihin derinliklerinden kopup gelip  bir bir gün yüzüne çıkmakta.

Türkiye’de dünden bugüne herşeyin doğrusunu devlet yapar anlayışı egemen. Günümüz Türkiye’sinin egemen sınıfları farklı zamanlanlarda farklı sınıfların iktidar hırsı için yaptıklarını hiç bir zaman kabul etmediler. Tarihleri ile hesaplaşmak ülke toprakları üzerinde yaşayan halklar arasında eşit koşulllarda bir kaynaşmanın olmaması için her yol mübah sayıldı.

Zira tarihleri gerek Osmanlı, gerekse de Cumhuriyet dönemi soykırım ve katliamlarla dolu. 1. Emperyalist paylaşım savaşı yıllarında Osmanlı ‘kendi’ topraklarındaki özellikle gayri müslimlere karşı öldür ve mallarına el koy politikası izlemiştir. Ermeni, Asuri-Süryani-Keldani, Ezidi ve Rum soykırımları 1914 ile 1924 aralarında gerçekleştirdiler.

Osmanlı’dan devralınan ‘‘Anadolu’yu sünni müslüman Türk vatanı yapma‘‘ siyaseti kan-can pahasına devam ettirildi. Yaşanmışlıklardan biriside 19 Mayıs 1919 ile 1924 yılları arasında bir var olmakla yok olmak arasında tercihe tabii tutulan ve bu politikanın sonucu 353 bin Pontos Rumu; Amasya, Samsun, Giresun, Trabzon, Niksar,Tokat boylarında katledilmiştir.

Baden Württemberg Pontos Rum dernekleri  tarihin derinliklerinde saklı tutulmuş bu gerçeklikten hareketle Stuttgart’ta sessizce bir anma yürüyüşü düzenlediler. Saat 15.00’de wilhelmsplatz alanında toplanan yüzlerce kişi kendi aralarındaki sohbetler dışında sessizce bekleyişe geçtiler.

Yapılan kısa bir açıklamanın ardında soykırıma dikkat çeken pankart ve dövizler arkasında düzenli halde sessizce yürünürken en önde ise karadeniz yöresine has kemençeler çalındı. Yüzlerce kişinin ellerinde kırmızı karanfiller ile kemence müziği eşliğinde sessizce ağırdan ağıra yürümesi çevrede izleyen herkesin büyük ilgisini çekti.

Gözaltında alınıp tutuklanan  Barış Aktivisti ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı, yürüyüşte unutulmadı. Yannis Vasilis özgür bırakılsın dövizleri taşınarak dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Stuttgart şehir merkezinde bulunan faşizm kurbanları anıtının önünde yapılan saygı duruşunun ardında sırasıya; Avrupa parlamentosu milletvekili Eleni Theocharous, SPD milletvekili Dietmar Nietan, Ba-Wü eyalet parlamentosu Yeşiller milletvekili Willi Halder, yazar ve araştırmacı Tamer Çilingir  birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar Pontos soykırımının kabul edilmesi, Pontos kültürü ve tarihi hakkında konuşmalar yaptılar.

Hitler faşizmi tarafında katledilenler anısına dikilen ve kocaman  dört kara taştan yapılmış anıta birakılan kranfiller ve çelenk ile anma etkinliği sona erdi.

 

Türkiyeli örgütlenmeler

19 Mayıs 1919 sürecinde yaşanan Pontos Rum soykırımında hayatını kaybeden 353 bin insan Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen sessiz bir yürüyüşle anıldı. Birçok kişi ve kurumun da katıldığı anmada Pontos Gerçeği kitabını yazan Tamer Çilingir de bir konuşma yaptı., Devrimci Karadeniz, Karadeniz Gençliği HDK-A ve SYKP da bayrak ve pankartlarıyla anmaya katılarak, Pontos kurbanlarına saygılarını sundu. Anmada Türkiye’de bir süre önce tutuklanan Yannis Vasilis Yaylalı’nın da serbest bırakılması istendi.

Cumartesi Stuttgart’ta yapılan anma sonrası, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Ludwisgsburg’ta bulunan Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nde “Pontos Gerçeği” başlığıyla bir panel düzenlendi. Panele “Pontos Gerçeği” yazar Tamer Çilingiroğlu, radyocu Türkan Balaban ve SYKP kurucu eş genel başkanı Tuncay Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Büyük ilgi gören ve 4 saat süren panelin detaylı haberini yarın Avrupa Forum (AF)’de yayınlayacağız.

 

Tags: , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑