İsviçre

Published on Nisan 9th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Polis Bern’deki Afrin ile dayanışma eylemine saldırdı

Afrin’in Türk devleti ve cihatçı ÖSO çeteleri tarafından işgal edilmesini protesto etmek ve Afrin halkıyla dayanışma içerisinde olunduğunu belirtmek üzere Bern’de düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı, eylemde 239 kişi gözltına alındı.

İsviçre’nin Bern şehrinde Bern Afrin Dayanışma İnisiyatifi’nin (RJG Bern, Aufbau, JUSO, Bleiberecht Bern, NCDK, SYKP, Bern Halkevi, Partizan) çağrısıyla İstasyon meydanında biraraya gelen 500’ü aşkın kitle yürüyüie geçti.

Yürüyüş boyunca Türk devletinin katliamcı politikaları ve bun seyirci kalan, destekleyen emperyalis devletler protesto edildi. Sokaktaki halktan büyük destek gören eylem polisin provakasyonuyla kriminalize edilmek istendi.  Yürüyün bitmesine 10 metre kala kitlenin önünü kesen ve etrafını sararak kuşatan polis şehir hayatını bloke ederek kitle desteğini kırmak ve eylemcileri kriminalize etmek istedi.

Yaklaşık 4 saat boyunca şehrin en işlek caddesini bu şekilde bloke eden polis plastik mermi, özel kuvvetler, TOMA’ları kullanarak toplam 239 kişiyi gözltına aldı. Polisin “göstericilerden ele geçirilen suç aletleri” şeklinde paylaştığı fotograf ise yapılan işin ne anlama geldiğini açık eder cinsten oldu.

Gözaltına alınanların tamamı sabaha karşı serbest bırakılırken İsviçre devleti bu saldırgan tutumuyla birkez daha Afrin işgaline destek vermiş oldu.

AF Bern

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑