Genel

Published on Şubat 11th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkanı seçildi

100 kişilik HDP PM’de 53 kişi değişti. Listede Demirtaş dışında tutuklu milletvekili yer almadı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli de HDP’nin yeni eş genel başkanları oldu.

HDP’nin 3’üncü Olağan Kongresi, Ankara Arena’da yapılıyor. Kongrede yapılan konuşmalarından ardından Eş Genel Başkanlar, Parti Meclisi (PM), Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Uzlaşma Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. Oylamada, bin 109 delegeden 837’si oy kullandı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli geçerli 837 oyun 823’unu alarak HDP’nin yeni eş başkanları oldular.

HDP’nin 100 kişilik Parti Meclisi listesinde 53 kişi liste dışı kaldı. Liste dışı kalanlar içinde Alp Altınörs, Aycan İrmez, Aysel Tuğluk, Besime Konca, Çilem Küçükkeleş, Dirayet Taşdemir, Emirali Türkmen, Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir dikkat çeken isimler oldu.

Partinin yein Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oylamadan önce yaptığı konuşmada “savaşın yüceltilmesine karşın, barış umudunu çoğaltmak için orada olduklarını olduklarını söyleyerek söze başladı.

“Coğrafya kaderdir” diyen Buldan’ın “Daha doğarken özgürlüğe, adalete, barışa ekmek kadar su kadar birincil derecede ihtiyaç duyuyoruz.Bu ihtiyaç, bu gerçeklik, bu zaruret hali bizlere mücadele etmekten başka seçenek bırakmamaktadır.İşte Halkların Demokratik Partisi de bu topraklarda yaşayan bütün mazlum halkların, tüm inanç ve kültürlerin ihtiyacı olarak vardır. Bunun içindir ki HDP halklar partisidir.” ifadelerini kullandı.

Eş Başkan adayı Sezai Temelli ise Türkiye’nin son birkaç yılda iki önemli fotoğraf gördüğünü söyledi.

Temelli “Bunlardan biri 2013-15 arasıydı. Suruç Katliamıyla başlayan 2. Fotoğraf savaşın, yoksulluğun fotoğrafıdır. Bugün Türkiye halklarının önünde 2 seçenek var; ya umudun fotoğrafı ya da faşizmin fotoğrafı. HDP ikinci fotoğrafı yırtıp atacaktır, kimsenin kuşkusu olmasın!” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑