Kadın

Published on Mart 8th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Pervin Buldan: Adam olmayacağız, kadın olacağız, kadınca mücadele edeceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde gerçekleştirilen Diyarbakır’daki 8 Mart mitinginde konuştu.

Buldan, kadınca mücadele edeceklerini vurgulayarak, uzun ve zorlu mücadele yolunda tüm kadınların en ön safta yer almasını istedi. Mitingde tutuklu kadın siyasetçiler Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak’ın ortak mesajı da okundu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Buldan özetle şunları söyledi:

“Hiçbir annenin evladı toprak altına girmesin” 

“Cumhurbaşkanı dün yaptığı grup toplantısında annelerin ayaklarının altının öpülmesi gerektiğinden bahsetti. Biz Ceylan Önkol’un annesinin ayaklarının altını, Berkin Elvan’ın annesinin ayaklarının altını, 13 kurşunla katledilen Uğur’un annesinin, Taybet ananın ayaklarının altını da öpüyoruz.

“İşte bizimle sizin arasındaki fark budur. İşte bu yüzden diyoruz ki AKP iktidarı, Cumhurbaşkanı, Başbakan siz kadınların gününü kutlamayın ve kadınlar üzerinden siyaset yapmayın.

“Annelik ve kadınlar üzerinden siyaset yapan iktidar, Efrîn’de yaşamını yitiren tüm sivillerin ve askerlerin vebalini taşıyor.

“Bu ülkede artık hiçbir annenin evladının toprak altına girmesini istemiyoruz. Savaş kararı verenlere karşı kadınlar olarak el ele vermeleri gerekiyor.

“Akşener erkek gibi düşünecekse…”  

“İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, savaş ve ölümden bahsedecekse kadın mücadelesinde yer alamaz.

“Eğer erkek gibi düşünecekse, erkek gibi savaş kararı verecekse kadınlar gününü kutlayamaz.

“CHP Genel Başkanı dün Meclis’te kadın temsiliyetinin artması yönünde açıklamalarda bulunmuş.

“Günaydın Kılıçdaroğlu”

“Günaydın Sayın Kılıçdaroğlu biz Meclis’in aritmetiğini değiştirirken siz dokunulmazlıklara evet diyerek 5 kadın arkadaşımızın tutuklanmasına neden oldunuz.

“Bugün Ayla Akat, Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Gülser Yıldırım’ın tutuklanmasına siz sebep oldunuz. AKP’nin arka tekerleği olmayın. Gelin barıştan, çözümden yana olun.

“Kadınca mücadele edeceğiz” 

“Dün genel kurulda AKP’li vekiller kadın vekillerimizi ‘adam olun adam’ dedi.

“Biz adam olmayacağız. Kadın olacağız. Kadınca mücadele edeceğiz.”

Yüksekdağ, Tuncel ve Kışanak’tan ortak mesaj 

Konuşmaların ardından tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın cezaevinden kadınlara gönderdiği ortak mesaj okundu. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Yine isyandayız”

“Tüm saldırılara, savaşa, zulme yasaklara, OHAL zorbalığına rağmen yine isyandayız, yine sokakta, alanlarda.

“Sesimiz duvarlara, sınırlara inat yine ‘vardık, varız, var olacağız’ haykırışında birleşiyoruz. Bizler de bütün heyecanımızla yanınızda, omuz başlarındayız.

“Belediye eş başkanı, kurum temsilcisi, milletvekili, siyasetçi ve özgürlük mücadelesi veren binlerce kadınının hapsedildiği, kadın dayanışma ve örgütlenme mevzilerinin kapısına kilit vurulduğu koşullarda zulme inat gösterdiğimiz kararlılığı, 8 Mart’ın ruhuyla alanlarda buluşma iradenizi kutluyoruz.

“Ya özgürlük, ya özgürlük”

“Kadınların 8 Mart iradesinin, savaş, OHAL, faşizm kuşatmasına karşı daha büyük ve kitlesel direnmeye yol açacağına yürekten inanıyoruz.

“Kadına dönük katliam ve kırımı çocuklara cinsel istismar vahşetini, Türkiye, Kürdistan ve bölgeyi saran savaş, ölüm histerisini durduracak başat güç şüphesiz ki kadınlardır. ’Bu böyle gitmez, ya özgürlük ya özgürlük’ diye haykıran kadınlar, yükselen faşizm ve eril kıyıcılık karşısında cesaretten, direnişten, dayanışmadan bir barikat kuruyor şimdi.

“Direnen kadınlarla sesimizi birleştiriyoruz”

“8 Mart alanlarında kadınların birliği ve özgürlük, adalet, eşitlik ittifakı asıl gücümüz ve geleceğimizdir. İşçisi, ev ve kamu emekçisi, öğrencisi, köylüsü, esnafı, Kürdü, Türkü Alevi’si, Sunisi ve tüm farklılıklarıyla kadınların ortak itirazı yarını belirleyebilir.

“8 Mart’ta bir kez daha hakları ve yaşamı elinden alınan, bedeni, kimliği ve bütün ezilenlerin kurtuluşu için direnen kadınlarla yüreğimizi, sesimizi birleştiriyoruz.

“Kalbimizin yarısı Efrin’de”

“Kalbimizin yarısı buradaysa, yarısı Efrin’de yurdu ve bütün kadınların onuru için direnen kız kardeşlerimizle birlikte.

“8 Mart alanlarından kadın, yaşam, özgürlük için bedenini siper edenleri selamlıyoruz. Biliyoruz ki, ölüm ne kadar amansızsa, yaşam o kadar direnişçidir; eril savaş ne kadar fütursuzsa, kadın o kadar yenilmezdir.

“Efrin’de kenti, yaşamı, siyaseti, toplumu çağın demokratik-insanı bilinciyle yeniden kuran kadınlar, çağın kadın direnişiyle bu büyük değeri savunuyoruz. Herkes bilmeli ki, Efrin ve kadın direnişi, büyük insanlık ve tarih nezdinde çoktan kazanmıştır. Şimdi Efrin’de yükselen onur, özgürlük bayrağının ve kadın kahramanlığının ışığında yeni bir tarih yazılmaktadır.

“Kadınların ‘ya özgürlük ya özgürlük’ kararlılığı 8 Mart meydanlarına sığmaz. Efrin’den Amed’e, Şengal’den İstanbul’a kadar her yerde ve her günde aynı ruh ve sesle haykıracağız:  Tek yol özgürlük!”

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑