İnsan Hakları

Published on Aralık 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

PEN Selahattin Demirtaş’ı onur üyesi ilan etti

PEN, Selahattin Demirtaş’ın derhal ve şartsız olarak tahliye edilmesini talep etti.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in Almanya merkezi, iki yılı aşkın süredir Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı onur üyesi ilan etti.

Demirtaş’ın yaşadıklarının büyük endişeyle takip edildiğini bildiren PEN Almanya’dan yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönündeki kararına rağmen Ankara’daki mahkemenin tahliye başvurusunu reddettiği hatırlatıldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, “Yetkili Türk makamlardan, onur üyemiz Selahattin Demirtaş’ı derhal ve şartsız olarak tahliye etmelerini talep ediyoruz” diyen PEN Almanya, tutukluluk halinin sürmesinin tek gerekçesinin siyasi olduğunu ve hem ifade özgürlüğüne hem de Uluslararası PEN’in bildirgesine aykırı olduğunu vurguladı.

PEN’in onur üyeleri arasında Çek yazar ve siyasetçi Vaclav Havel, Nobel Barış Ödülü sahibi Çinli aydın ve insan hakları savunucusu Liu Şiaobo, Meksikalı gazeteci Anabel Hernandez ile halen hapis yatmaya devam eden Suudi Arabistanlı blog yazarı Raif Bedevi ile Çinli aktivist ve yazar Li Bifeng de bulunuyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑