Türkiye

Published on Ocak 12th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Patronlar ‘olağanüstü’ koşullara güvenmesin!

Metal işçileri Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkmaya hazırlanıyor.

MESS’in çağrısı ile dün yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadı. MESS’in teklifini ciddiyetsiz bulan metal işçileri grevin “kapıda” olduğunu ilan etti.
Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Birleşik Metal İş, şunları kaydetti:
‘GÜN, GREVE HAZIRLIK GÜNÜDÜR’
“MESS’in teklifi şöyledir: Sözleşme yürürlük süresi 3 yıl. Ücret zammı yüzde 6,4. Diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış. Zam, işyeri ortalamasına göre verilecek.
Sosyal haklarda ise 1. yıl yüzde 12,80. Diğer yıllarda yıllık enflasyon oranında artış.
MESS’in bugünkü teklifi metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret etmektedir. MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür.”
‘MESS, İŞÇİYİ KAVGAYA DAVET EDİYOR’
“Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”
‘İŞVERENLER OLAĞANÜSTÜ KOŞULLARA GÜVENMESİN’
“Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.” Kaynak:amp.ilerihaber.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑