Genel

Published on Kasım 10th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Partizan’lar Leningrad’da Enternasyonal Yürüyüş’te

5-9 Kasım arası Rusya`ya gelen Partizan Delegasyonu öncelikle Moskova’da çeşitli izlenimler edinmek için bulundu. Sonrasında ise St.Petersburg‘a (Leningrad) gelerek Delegasyonun diğer temsilcileriyle buluştu. ICOR tarafından örgütlenen programda Enternasyonal düzeyde delegasyonların katıldığı etkinliklerde Partizan’da yer aldı.

6 Kasım´da Partizan Delegasyonu Ekim Devrimin’de Kışlık Sarayı’na top atışını yaparak devrimin kaderinde önemli bir yer edinen tarihi AURORA (Kızıl Şafak) gemisini ziyaret etti. Müze olarak kitleye açılmış olan gemide Partizan’lar Kaypakkaya ablemli Partizan flamasıyla resim çekerken Rus Polisi tarafından engellendi. Siyasi polisin kimlik kontrolü yaptığı Delegasyon bileşenleri sonrasında gemiden ayrıldı. Program öncesi Moskova’da olduğu gibi Leningrad`da da siyasi polisin ve Rus istihbaratının yoğun denetimleri dikkat çekiciydi. Özellikle Moskova’da 4 ve 5 Kasım günü “Halkın Birliği“ bayramı olarak kutlanan ve resmi tatil olan günde Moskova sokaklarındaki Polis ablukası ve kontrolleri Moskova’da ki en dikkat çekici noktalardan biriydi.

Partizan Delegasyonu 6 Kasım’da İCOR’un düzenlediği ve Enternasyonal Delegasyonların yer aldığı geziye katıldı. Bu gezide Ekim Devrimi öncesi süreç´de 1905’deki ayaklanmalar ve “Kanlı Pazar’ın“ yaşandığı işçi direniş barikatlarının kurulduğu alanlar ziyaret edildi. Yine devrimin yönetildiği ve Lenin’nin saklandığı işçi mahallelerine gidildi. Ekim Devrimi sonrası Lenin’nin 124 gün kalarak devrimi yönettiği ve burda 350 sayfadan fazla teorik çalışma ve analizleri içeren çalışmanın yapıldığı Smolny’deki tarihi binaya varıldığında Partizan Delegasyonu Lenin Heykeli önünde Marks, Engels, Lenin, Stalin ve Mao’dan oluşan pankartını açtı. Yine burada Rus Polisi’nin müdahalesi gerçekleşti. Pankartı açan Partizan aktivistlerine kimlik kontrolü yapıldı.

Akşam saat 17.00’da 100. yıl yürüyüşü Lenin’in 1917 yılında lokomotiv işçisi kılığına bürünerek Finlandiya’dan St.Petersburg`a girişi yaptığı Fin tren istasyonu önünde başladı. Yürüyüş başlamadan önce Lenin meydanında TKP/ML ve YKP/ML’den oluşan aktivistler Leninanıtı önünde “100 yıl sonra İşçi Sınıfının ve Halkların perspektifi Devrim ve Sosyalizm’dir“ yazılı pankartlarını açtılar. Pankart basının ve kitlenin yoğun ilgisini çekti. Burada “Yaşasın Proleterya Enternasyonalizmi, Yaşasın Sosyalizm ve Komünizm, Marks Engels Lenin Stalin Mao, Viva Viva Viva“ sloganları haykırıldı.

Rusya’dan ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 8 ile 10 bin kişinin katıldığı yürüyüş Lenin Meydanı’ndan Aurora gemisinin olduğu Meydana kadar sürdü. Yürüyüş boyunca TKP/ML aktivistlerinin özel olarak hazırladıkları Ekim Devrimi ve Sosyalizm’den geri dönüş sorunlarına yönelik tahliler içeren İngilizce broşürleri yaygın şekilde dağıttığı görüldüğü. Yine yürüyüş boyunca Partizan aktivistleri “Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao Viva Viva Viva, Yaşasın Proleterya Enternasyonalizmi ve Enternasyonal Dayanışma“ gibi sloganları haykırdılar. Aurorameydanında gerçekleşen konuşmalar ve müzikal gösteri sonrasında gökyüzüne havai fişeklerin fırlatılmasıyla yürüyüş sonlandırıldı.

Leningrad’da bulunan Enternasyonal Delegasyonlar içerisinde yer alan YKP/ML, TKP/ML, MLPD, NKP (Masal) ve İCOR bileşenlerinin olduğu grup ve örgütlerin temsilcileri bugün Ekim Devrimi kutlamasında bir araya geleceklerini duyurdular.

1956 sonrasında başlayan Kapitalist Restorasyonun ve 1990`da dağılma ile sonuçlanan Sovyetler Birliği ülkelerinden olan Rusya’da Emperyalist-Kapitalist baskı ve tutuklamaların yoğun olarak sürdürülmesine rağmen gerçekleşen yürüyüş tarihsel bir anlam taşımaktaydı.

kaynak: avrupa haber

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑