Fransa

Published on Ekim 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Park Hyatt temizlik işçileri grevi sürüyor

Paris’teki Park Hyatt Otel de çalışan kadın temizlik işçilerinin üç haftadır başlattıkları direniş devam ediyor.

Eylemciler ücretlerinde saat başı 3 Euro artış, yol ücretlerinin işveren tarafından yüzde 100 karşılanması ve taşeron siteminin sonlandırılması, işçilerin direk otel işletmesi ile iş kontratlarının yapılması, Sendikal örgütlenme ve delegasyon sistemi, yıllık prim, ucuz konaklama hakkı ve yıpranma payının ücretlerine yansımasını talep ediyor.
Paris’in lüks sokağında bulunan lüks otelde başlatılan grev ve direnişte otel zengin müşterilerini kaybediyor. Sabah saat 7’de otel kapısı önünde pankart, döviz ve sloganları ile yaptıkları gürültü eylemleriyle işçiler zengin müşterilerin otele girişini engelliyor.
Direnişçi bir işçi; bir odanın temizliğine 45 dakika ayıran kadın işçiler otelde sadece 4 elektrik süpürgesi bulunduğunu ve kullanmak için adeta savaş yürüttüklerini ifade ediyor.
25 Eylül de beri otel önünde eylem yapan kadınlara 18 Ekim günü CGT ‘nin çağrısı ile otel önünde bir araya gelen yüzlerce kişi dayanışma eylemi yaptı.
Grevin 18. gününde 12 Ekim günü otel önünde yapılan eyleme zenginlerin bekçisi olan polis eylemcilere saldırmış ve iki eylemci yaralanmıştı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑