Kadın

Published on Mart 9th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te kadınlar dün 15:40’ta grevde ve eylemdeydi

Fransa genelinde kadınlar 8 Mart günü alanlarda eylem düzenledi ve greve çıktı. Eşit işe eşit ücret istedi. Paris’te kadın örgütlerinin çağrısı ile Republique meydanında bir araya gelen binlerce kadın Efrin ile dayanışmada olduklarını gösterdi.

Paris Republique meydanında binlerce kadının bir araya geldiği mitingde kadın örgüt ve kurumların temsilcileri birer konuşma yaptı. Temsilcilerin yaptığı konuşmalarda; kadına yönelik uygulanan şiddetin çözülmesi gerek en acil sorun olarak devam ettiği ve kadınların yüzde 90’ın halen resmiyette şikâyette bulunmadığı, şiddet uygulayan erkeklerin ancak % 1 ‘inin tutuklandığına vurgu yapıldı. Ayrıca % 70 şikâyet hakkında ise işlem yapılmadığı ve şikâyetlerin takipsiz kalındığını ifade eden konuşmacılar polise grevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini istediler.
Bir diğer ana sorunun eşit işe eşit ücret olduğunu ifade eden konuşmacılar kadınları bir yıl içinde erkeklere göre ücret eşitsizliği temelinde kadınların 1 ay fazla çalıştığını belirtiler. Kadınların eylemde olduğu saatlerde Fransa cumhurbaşkanı Macron 2022 yılında kadın ve erkek eşitliğini azamiye indirecek çözüm getireceklerine açıklarken kadınlar Macron’u şimdiye kadar çıkardıkları yasalardan iyi tanıdıklarını belirtiler ve samimiyetsiz olarak değerlendirdiler. Kadınlar; ‘’Macron’un iş yasalarında binlerce kadın işsiz kaldı. Macron’un emeklilik reformu tam bir faciadır. Kadınlar erkeklerden yüzde 30 daha az ücret alıyor’’ dedi.
Eylemde kadınlar Efrin ile dayanışmada olduklarını belirtmek için 2 dakika boyunca ‘’EFRİN, EFRİN’’ diye haykırıldı.
Konuşmalardan sonra Sendikalar, Fransız Komünist partisi, Antikapitalistler, Feministler, göçmen kadın örgütleri, Anarşistler, Podemos, Sol Cephe, Tunuslu kadınlar ve feminist kadın örgütlerinin kitlesinin yoğun katıldığı eylemde renkli sloganlar eşliğinde opera meydanına doğru yürüyüşe geçildi. Pankartlarda ” eşitlik istiyoruz ”, ”Eşit işe eşit ücret”, ”Erkekler her gün öldürüyor, feministler kimseyi öldürmedi ’‘Efrîn’i sahiplenmek kadın devrimini savunmaktır’’,’’Kadın, yaşam, özgürlük’’,’’Sıfır Maçoluk’’ sloganlarının yazıldığı pankartlar taşındı.
Opera meydanına yapılan bir miting ile eylem sona erdi.

   

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑