Fransa

Published on Mart 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te “Efrin kazanacak” eylemi

Türk devletinin emperyalist ülkelerden aldığı güç ile Efrîn’i işgali saldırına karşı binlerce kişi Paris’te sokağa çıktı. Kürt Kurumlarının çağrısı ile yapılan eyleme Fransız komünist Partisi ve Türkiyeli göçmen örgütleri katılım gösterdi.

Republique meydanında bir araya gelen binlerce kişi ‘’yaşasın Efrîn direnişimiz’’, ’’Efrin Türkiye’nin Vietnam’ı olacak’’,’’ Katil Erdoğan’’,’’ Yaşasın YPG, YPJ VE Efrin direnişi’’ sloganları att
Alanda yapılan mitingde Fransız Komünist Parti genel sekreteri Pierre Laurent bir konuşma yaptı. Konuşmasında; Fransız devletinin Efrîn saldırısına karşı acil tavrı alması gerektiğini söyleyerek bu konuda hükümet ile görüşmede bulunduklarını ifade etti. Laurent ayrıca Monsieur Macron’ la görüşerek PKK’nin terörist listesinden çıkarılması ve Macron’un Efrin ile dayanışmada bulunması gerektiğini söyleyerek daima Kürtlerle dayanışma içinde bulunacaklarını belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından kitle Chatelet meydanına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca Efrîn’deki gelişmeler, sömürgeci TC devletinin saldırılarını teşhir eden konuşmalar yapıldı. Yürüyüş güzergâhı boyunca çevredeki halkın eylemcilere desteği zafer işareti ve alkışlarla oldu.
Chatelet meydanında MLKP temsilcisi yaptığı konuşmasında: Türkiye’den, Kürdistan’a, Rojava’dan Efrin’e yoldaşlarımız savaşıyor. Çocuklarımız ve kadınlarımız bombalanıyor. Bizler Rojava’daki devrimin boğulmasına izin vermeyeceğiz. Katil Putin katil Trump katil diktatör Erdoğan yani emperyalistler ve faşist Türk ordusunun kürdistan’daki devrimi yani halkların devrimini boğmasına izin vermeyeceğiz
Savaşçılarımıza yoldaşlarımıza söz veriyoruz. Bugünden itibaren Avrupa sokaklarından daha fazla ses vereceğiz. Düşmana karşı kanımızın son damlasına kadar burada da savaşmayı bileceğiz. Evimizde oturmayacağız, sokakları boş bırakmayacağız, gece uyumayacağız. Efrin teslim olmayacak. Efrin kazanacak. DAİŞ gericiliğini nasil yendiysek yarın da yeni Rojava lar yaratacağız.
Hepimizin yüreği, akli Efrîn’le olmalı. Geceyse gece, sabahsa sabah eylemlere çıkacağız. Daha fazla direniş daha fazla Efrîn diyeceğiz ve kazanacağız.
CDK-F adına yapılan konuşma sonrası kitleye her gün eyleme hazır olun çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑