Paris'te Efrin ile Enternasyonal Dayanışma mitingi


Fransa

Published on Şubat 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te Efrin ile Enternasyonal Dayanışma mitingi

Fransa ‘nın başkenti Paris’te Efrin direnişini sahiplenme, başında faşist Erdoğan’ın bulunduğu sömürgeci Türk devletinin Efrin’den hemen çekilmesi ve Avrupa devletlerinin suç ortaklığına son vermesi istenen Fransız kurumlarının sahiplendigi bir eylem yapıldı.

Otuzu aşkın fransız kurum ve örgütünün imza atığı eylem çağrısına Binler yanıt verdi. Fransa Komünist Parti, Sol Cephe, Sosyalist Parti, Fransa Kürdistan Derneği ve Feminist Kurum temsilcileri, Ekolojistler, Anarşistler ve Savaş Karşıtı Kurumlar, Fransa Demokratik Kürt Konseyi, SKB, ACTİT, AvEG-KON, BİR-KAR, HDK-Fransa ve Paris Efrîn’i Sahiplenme Platformu bileşenleri kendi pankartlar, bayrak ve lsoganlarıyla eylemde yer aldılar.

İşgalci Türk devletinin Efrin’e yönelik faşizan saldırıları ve sivillere yönelik katliamları protesto eden Binlerin katıldığı yürüyüş Paris Denfert Rochereau meydanında başladı.Eylemciler “Katil Erdoğan, destekçisi Avrupa”,” Yaşasın Efrin direnişi”,” Her yer Efrin her yer direniş”,” Kürdistan’a siyasi çözüm”,”Kahrolsun faşist Türk rejimi”sloganları atıldı. Eylemde Efrin’de ölümsüzleşen üç Enternasyonal devrimcinin resimleri de taşındı.

Uzun bir yürüyüşten sonra Fransa parlamentosu önünde miting bir gerçekleştirildi. Mitingde Fransa Komünist parti milletvekili Patrick Le Hyarcic, Yeşiller ulusal sözcüsü Sandra Regol, Sol Parti milletvekili Eric Coquerel, Sol parti Senatörü Olivier Leonard ve Sosyalist Parti Senatörü David Assouline Türk Devletinin Efrin’e yönelik saldırılarını kınayarak, Fransa hükümetini Türk devletinin katliamları karşısındaki sessizliğini bozmaya çağırdı.

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑