Fransa

Published on Ocak 6th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te “Diktatöre Hayır” gösterisi yapıldı

Fransız sermayesinin temsilcisi Macron diktatör Erdoğan’ı konutunda ağırladı. Erdoğan’in ziyareti öncesi Fransız basınında Türkiye’deki despotik yönetime dair tartışmalar yapıldı.

Fransız Cumhurbaşkanı iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine vurgu yaparak görüşmenin çerçevesini, “terörle mücadele”, Suriye sorunu başta olmak üzere Ortadoğu’da ki işbirliği olarak açıkladı.

PKK ile Mücadelenin Bedeli 3,4 Milyar Euro

Fransa-Türkiye arasında Roketsan ve Aselsan arasındaki hava savunma sisteminin etüd anlaşması imzalanırken, Airbus ile THY arasında da bir anlaşma imzalandı. Hava savunma sisteminin hayata geçirilmesini maliyeti 3,4 milyar Euro.

“Bu Suça Ortak Olmayın”

Diktatör Erdoğan’ın Paris’e gelişini protesto etmek için Paris’te kurumlar bir araya geldi. ACTİT, CDK-F, HDK-F, ADHK-F, BİR-KAR ve ODAK dergisi “Diktatöre Hayır” mitingi düzenledi. Alevi kurumlar, Barış için Akademisyenler ve öğrenci gençlikte eyleme destek verdi.

5 Ocak’ta Chatelet Les Halles’de saat 12.00’de biraraya gelen kurumlar “Bu Suça Ortak Olmayın” açıklamasında, “Ülkemizi kana bulayan, vekillerimizi, belediye başkanlarımızı, basın emekçilerini, akademisyenleri KHK zoruyla hapseden ve işsiz bırakan Erdoğan’ı burada istemiyoruz” denildi.

5 yıl önce katledilen 3 devrimci kadınlarda hatırlatılarak, “Macron’un 3 devrimci kadının katledildiği günün 5 yıldönümünde katil Erdoğan’ı çağırması bir provakasyondur. Fransa Devleti katliamda MİT’in payının olduğunu kabul etmesine rağmen sorumluları açığa çıkarmadı” denildi. Devamında, ziyaretin hem Fransa Halkına hem de Türkiye/Kürdistan’da şehit düşen, işkence gören ve hapsedilenlere karşı bir ihanet olduğu açıklandı.

“Hırsız-Katil Erdoğan Paris’ten Defol” pankartı taşıyan kitle sık sık “Katil Erdoğan”, “Türkiye’de Faşist Diktatörlüğe Hayır”, “Tek Tip Elbiseye Hayır” sloganları atıldı. Fransız halkı duyarlı olmaya çağrıldı.

Fransız Polisi Saldırdı

Miting sonrası bir grup genç Macron’un Erdoğan onuruna Elissa Sarayında verdiği yemeği protesto etmek için saraya doğru yürüyüşe geçti. Saraya 50 metre kala “Katil Erdoğan Kürdistan’dan Defol” pankartı açan gençler Erdoğan’ın suçlarını gösteren dövizler açtılar. Fransız polisi gençleri saraya yaklaştırmamak için barikat kurdu. Gençlere barikat kurulmasına rağmen bir grup AKP’li ve ülkücünün sarayın önünde destek sloganları atmasına izin verilmişti.

Gençler ve polis arasında yaşanan tartışma sonrasında AKP’liler ve Ülkücüler de sarayın önünden uzaklaştırıldı. Gençlerin dağılmaması üzerine polis 20 genci gözaltına aldı. Gençler  polis otosuna bindirilirken “Katil-Hırsız Erdoğan Paris’ten Defol”, “Katil Erdoğan” sloganları attılar. Erdoğan’ın korumalarının gençlere doğru yönelmesine Fransız polisi izin vermedi. Ancak AKP ve Ülkücülere yönelik çifte standartlı tutumu Macron hükümetinin gerçek yüzünü gösteriyordu.

Bir süre gözaltında kalan gençler üç saat sonra serbest bırakıldı. Kurumlar gözaltı saldırısını kınayan bir basın açıklaması yaptı.

(Atılım Avrupa/Paris)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑