Kültür Sanat

Published on Eylül 27th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Özgür Ruhlu: Cannstatt Halk Festivali 200 Yaşında

Cannstatter Volksfest, 28 Eylül 1818‘de ilk kez yapıldığında büyük bir tarım festivali ve at yarışlarının yapıldığı günler olarak tasarlanmış. Yoksulluğun ve açlığın kol geziyor olması nedeniyle, birinci festivalin adı Tarım Festivali olarak tercih edilmiş. 200 yaşında olan ve 173. kez düzenlenen festival yarın başlıyor.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Baden-Württemberg eyaleti başkenti olan Stuttgart bir çok özelliğiyle Almanya’nın en renkli, çok kültürlü şehirleri arasında yer alır. Bunun sırrı bir yanda ülkenin en önemli sanayi bölgesi olması, diğer yanda buradaki Cannstatt Halk Festivali’nin dünyanın önemli halk festivalleri arasında yer alan Oktober festivali ile yarışır olmasındandır. Münih Oktober festivalini aratmayan Cannstatter Wasen bu yıl 173. kez ziyaretçilerini ağırlayacak

İlk yapıldığında, 1. Cannstatt  Halk Festivali, 28 Eylül 1818‘de büyük bir tarım festivali ve at yarışlarının yapıldığı günler olarak tasarlanmış. Yoksulluğun ve açlığın kol geziyor olması nedeniyle birinci festivalin adı Tarım Festivali olarak tercih edilmiş. Eyaletin dört bir yanından binlerce kişi festivali ziyaret etmek için şehre akın etmiş. İlgi ve eğlencenin tahmin edilenin üzerinde olması üzerine festival sürekli kılınmış.

1891 yılına kadar iki yılda bir düzenlenen festival bazı kereler aksadı. 1847‘deki büyük kıtlık, 1851‘de sel baskını, 1870 Alman-Fransız savaşı ve birinci ve ikinci paylaşım savaşlarında festivale zorunlu olarak ara verildi.

 

1907 Sosyalist Enternasyonal Kongresi

Bu yıllar Almanya’da silahlanmaya ve yaklaşmakta olan savaşa karşı işçilerin ve halkın sesinin yükseldiği yıllardır. 17 Ağustos- 26 Ağustos 1907 tarihleri arasında Liderhalle‘de toplanan ve gündemi yoğun olan Sosyalist Enternasyonal Kongresi‘nin belirgin bir özelliği de kadınlar ve gençlik konferanslarının yapılmış olmasıdır. Clara Zetkin ile Rosa Lüxemburg’un konuşmacı olduğu konferans sonrası yapılan Cannstatt mitingine 60 bin kişi katıldı. 1907 yılı Canstatt halk festivali böylesi bir ortamda gerçekleşti

 

Şehir merkezinde tarihi festival parkı

Cannstatter Volkfest’in 200. yılı vesilesiyle bu yıl Stuttgart Schlossplatz’a ilk kez tarihi bir festival kurulmakta. 26 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında açık olan tarihi festivalde ziyaretçiler adeta geçmiş yıllara yolculuk ediyor.

1818‘de kurulmuş olan tüm sahneleri birebir görmek mümkün. Günlük hayatın koşturmacaları ve şehrin gürültülü ortamında kurtulmanın, kendini özgürlüğün kollarına bırakmanın aracı olan festivalin bu yıl çok kalabalık geçeceği bugünden belli. Yüksek bir yerde yapılacak şapka atma töreni ile festival start almakta.

 

Hasat sonu yürüyüşü

200 yaşındaki tarihi halk festivali büyük bir geleneğe sahiptir. Ve bu gelenek yıllar yılı düzenli bir şekilde güzelliklerle bezenmiş vaziyette devam etmekte.

Halk arasında geçit töreni olarak anılmakta olan tören bu kez 30 Eylül Pazar günü sabah saat 11’de Kursaal önünde başlayıp, Wasenfestivaline gidene kadar yol boyunca çeşitli gösteriler, bira ve şarap sunmaları, çocuklara şeker ve çikolatalar atmalar ile büyük yürüyüş şeklinde gerçekleşecek.

Geleneksel kıyafet ve kostümler, müzik ve spor derneklerinin gösterilerileri ile dikkatleri üzerine çeken binlerce kişi bu yürüyüşte hasatları ile saf tutacak. Cannstatt Halk Derneği tarafından organize edilen geçit töreni yürüyüşüne katılanların yanı sıra 250 binden fazla kişi de yol boyunca izlemekte.

Günlük hayatı unutmak

Günümüz toplumunda hayat koşturmacalar ile işçi ve emekçileri, gençleri alabildiğine yoruyor. Buna bir de şehrin gürültüsü eklendiğinde sonuçları ağır olmakta. İşte festivaller ziyaretçilerine  koşturmaca ve gürültüden uzak neşeli, eğlenceli, coşkulu ortamlar sunmakta.

Bad Cannstatt’tan geçen Neckar nehri kıyısında 35 hektarlık alana kurulan festival kimi zaman ziyaretçilere az geliyor. Dönme dolap, dünyanın en büyük ters dönmeli atlı karıncası, korku geçitleri, havai fişek akşamları, binlerce kişiyi ağırlayan koca çadırlar, yarışmalar ve binlerce lambanın çıkardığı renk cümbüşü ile Cannsatt Halk Festivali görülmeye değer.

Son yıllarda festivallerde sunulan aile günleri, özel proğramlar çocukların yoğun ilgisini çekmekte. Her yıl dört milyona yakın ziyaretçinin olduğu festivale bu yılki katılımın daha fazla olacağı tahmin edilmekte.

Festival, sadece Baden-Württemberg’den değil Almanya’nın her yanından ve birçok ülkeden misafirlere ev sahipliği etmekte. Türkiye’li emekçilerin festivale gelme oranında geçmiş yıllara göre bir artış söz konusu.

  1. yılında Cannstatter Volkfest’te herşeyden uzak müzik eşliğinde yemeğinizi yiyip, biranızı yudumlamak istiyorsanız hadi şenliğin tadını çıkarın. Stuttgart’lıların renkli ve canlı festivaline adım atın. Festival 14 Ekim’de son bulacak.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑