Ortadoğu

Published on Kasım 8th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Amerika Ortadoğu’daki çatışmalar için trilyonlar harcıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Amerika 9/11 saldırılarından bu yana Ortadoğu bölgesindeki askeri çatışmalara 5.6 trilyon dolar harcadı.

9/11 saldırılarından 9 Eylül 2017’ye kadar, Birleşik Devletler’in Irak, Afganistan, Pakistan ve Suriye’deki savaş harcamaları ve Vatan Güvenliği ve Savunma ve Gaziler İşleri Daire Başkanlığı ek harcamaları 4.3 trilyon dolardan fazla bir miktara ulaştı. Brown Üniversitesi’nden Watson Enternasyonal ve Kamu İlişkileri Enstitüsü, 2016 mali yılı için muhtemel maliyetler ve gazilere yönelik tahmini harcamaları da eklendikten sonra, savaş maliyetlerinin toplamı 5,6 trilyon dolardan fazla olduğunu ortaya koydu.

En büyük harcama -toplamda 877.4 milyar dolar- Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından Afganistan’daki operasyon için yapılmıştı. Araştırmaya göre, Irak operasyonu 819.1 milyar dolar harcanarak ikinci sırada yer aldı.

2018 mali yılında bakanlıklar, Afganistan’daki operasyonlara 48,9 milyar dolar, Irak’a yalnızca 1 milyar harcaması beklenirken, ABD’nin Suriye’ye müdahalesi için harcanması beklenen miktar 13 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Bu yılın başında Savunma Bakanlığı, 9 Eylül sonrası askeri operasyonların toplam maliyetlerini 1.5 trilyon dolar seviyesinde tahmin etti. Watson Enstitüsünün çalışması, tüm maliyetlerin departman tarafından hesaplanmadığını yansıtıyor.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑