Afrika

Published on Mayıs 30th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Onur, özgürlük, sosyal adalet

Hepimiz halk hareketindeniz

Halk yolsuzluğun sona ermesini istiyor

Onur, özgürlük, sosyal adalet

Fas’ın  El Huseyma, En Nador ve Tanca, başkent Rabat, Kazablanka ve  Tiznit kentinde binlerce gösterici, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve bölge halkının taleplerinin karşılanması için gösteri düzenledi.

Başkent Rabat’ta parlamento binası önünde toplanan yüzlerce kişi taşıdıkları pankart ve sloganlar eşliğinde ülkenin kuzeyinde devam eden gösterilere destek verdi.

“Hepimiz halk hareketindeniz”, “Halk yolsuzluğun sona ermesini istiyor” ve “Onur, özgürlük, sosyal adalet” pankartı açan göstericiler parlamento binası önünden şehir merkezinde bulunan Bab el-Had meydanına yürüyüşe geçti. Yürüyüşe izin vermeyen güvenlik güçlerinin isteği üzerine göstericiler olaysız dağıldı.

Öte yandan, gösteriler devam ederken Fas resmi haber ajansı MAP’ta yer alan haberde, El Huseyma’daki gösterilere katılan iki kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

El Huseyma İstinaf Mahkemesi Savcılığı, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savcılık talimatıyla “yurt dışından aldıkları mali destek ile “devletin birlik ve bütünlüğünü hedef aldıkları” şüphesiyle 20 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Gözaltına alınanlar arasında bölgedeki gösterileri organize ettiği belirtilen Nasır ez-Zefzafi’nin de yer aldığı aktarılmıştı.

40 BİN KİŞİ BALIKÇI FİKRİ İÇİN YÜRÜMÜŞTÜ

Geçen yıl ekim ayında El Huseyma’da Muhsin Fikri isimli bir balıkçının polisin el koyduğu balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken, presleme haznesinde sıkışarak hayatını kaybetmesinin ardından, El Huseyma ve civar kentler başta olmak üzere, ülke genelinde birçok gösteri düzenlenmişti. Son olarak 18 Mayıs Perşembe günü düzenlenen gösterilere 40 bin kişinin katıldığı açıklanmıştı.

 

 

 

 

Kaynak :  AA


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑