İnsan Hakları

Published on Şubat 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Ölüm orucundaki trans kadına taciz ve işkence

Ölüm orucu eylemini sürdüren tutuklu trans kadın Diren Coşkun, gardiyanların saldırısına uğradı.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan trans kadın Diren Coşkun’un görüşüne giden İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıvılcım Arat, Diren’in sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Tedavi hakkı engellendiği için ölüm orucuna başlayan Diren Coşkun, eyleminin 19. gününde. Kıvılcım Arat ise Diren’e destek için 8 gündür ölüm orucunda.

Diren’in tek talebinin insani muamele ve tedavi hakkı olduğunu kaydeden Kıvılcım Arat, insanların vicdanının kör, sağır ve dilsiz olduğunu vurgulayarak dayanışma çağrısı yaptı.

‘ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADIĞ İÇİN CEZA ALDI’

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Arat, şunları belirtti: “Kilo kaybı var. Sadece su ve küp şeker alıyor. Vitamin takviyesi alamıyor. Halsizlik ve yorgunluk hissediyor. Fakat mücadele kararlılığı mevcut. Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında ‘3 ay faaliyete katılmama’ cezası aldığını söyledi. İnfaz hakimliğine itiraz etmekle birlikte zaten hiçbir faaliyete erkek cezaevinde olmalarından dolayı katılmadığını söyledi.”

‘GARDİYANLARIN İŞKENCESİNE UĞRADI’

Geçtiğimiz hafta hücreye gelen gardiyanlar tarafından sert biçimde darp edildiğini vurgulayan Arat, “‘Kırmahareketi’ olarak bilinen ‘kolu bel bölgesinden geriye doğru çevirme’ işkencesine maruz bırakıldığı için hala ciddi anlamda ağrıları mevcut. İşkence sorası odaya gelen psikoloğa rica etmesine rağmen işkenceci gardiyan hakkında herhangi bir tutanak tutulmamıştır” ifadesini kullandı. Tutanak talebinin reddedilmesi üzerine infaz hakimliğine kapalı zarf yöntemi ile durumu bildirdiğini aktaran Arat, şöyle devam etti: “Süreç içinde onursuz aramaya maruz bırakıldığını, göğüs ve kalçalarının aranma bahanesi ile okşandığını söyledi. Bu cinsel saldırılara yönelik ciddi tepkileri mevcut. Ruh sağlığını ciddi biçimde bozduğunu söylüyor.”

Arat, son olarak, şunları belirtti: “Özellikle kamuoyu ile paylaşmamı istediği bir şey var. Cümleyi olduğu gibi aktarıyorum; ‘Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var. Gardiyanların saldırısından sonra içlerinden biri kendisine ‘istediğin hiç bir şey olmayacak. Cehenneme kadar yolun var! Öl, geber!’ diyerek bağırmış. Cinsiyet değişikliği için açtığı dava ‘görevsizlik’ kararı verilerek kapatılmış. Başladığı ölüm orucu eylemini sonuna kadar götüreceğini, bunun insanlık onuruyla ilintili olduğunu, evrensel hukuk kurallarıyla bağdaşmadığını söylüyor.”

(etha)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑