Kadın

Published on Temmuz 15th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

ODTÜ’lülerden kadın katillerine indirimsiz ceza kampanyası: Şule Çet için adalet

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Topluluğu, cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürülen Şule Çet’in katil zanlılarının indirimsiz cezalandırılması talebiyle “#ŞuleÇetİçinAdalet” başlıklı bir imza kampanyası başlattı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu, Ankara’da bulunan bir plazanın 20’nci katında cinsel saldırıya uğradıktan sonra intihar süsü verilerek öldürülen Şule Çet cinayetine ilişkin indirimsiz ceza talebiyle bir metin hazırladı.

Kampanya metininde “Şule’nin ölümü ne ‘münferit’ ne de arkadaşımızın suçu” denilirken, siyasi iktidarın ve medyanın cinayetteki sorumluluğuna dikkat çekiliyor.

Şu ana kadar 50’nin üzerinde topluluğun imza attığı metin şöyle:

Şule Çet, 23 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Türkiye’deki milyonlarca genç gibi eğitim masraflarını karşılayabilmek için part-time olarak bir işte çalışıyordu. Çalıştığı firmanın kapatılması ve ortaklarından birinin kendisini yeniden işe alabileceğini söylemesi üzerine Ankara’nın en lüks plazalarından biri olan Yelken Plaza’ya iş görüşmesine gitti. İlerleyen saatlerde arkadaşlarına mesajlar atarak orada mahsur kaldığını duyurdu, “Adam bana takmış, çıkamıyorum” dedi. Şule’nin ölümünü “İki erkekle lüks plazaya girdi, sonrası…”, “Kendini 20. kattan atarak intihar etti” başlıklarıyla gördük ana akım medyada, tam da katil Çağatay Aksu’nun ifadesine uygun olarak atılmış başlıklardı. Suçu Şule’de arıyorlardı… Hepimizin içini kemiren huzursuzluk, otopsi raporunda ortaya çıktı: Şule’ye uyutucu özelliğe sahip uyuşturucu verilmiş, tecavüze uğramış ve sonrasında balkondan aşağı atılmıştı…

Şule’nin ölümü ne “münferit” ne de arkadaşımızın suçu. Tam tersine:

  • Şule’nin ölümünün nedeni, milyonlarca üniversiteli genci çalışmak zorunda bırakan paralı eğitim sistemidir.
  • Şule’nin ölümünün nedeni, iktidar sırtından geçinen sermaye gruplarının ne yaparlarsa yapsınlar “paçayı kurtaracaklarını” bilmeleridir.
  • Şule’nin ölümünün nedeni, “Kadın ile erkek fıtratı gereği eşit olamaz” diyen siyasi iktidar ve onun tecavüze “gerekçe” arayan yerel temsilcileri ile cinsiyet-ayrımcı politikalarıdır.
  • Şule’nin ölümünün nedeni, her fırsatta “idam”, “hadım” gibi sorunun çözümüne odaklanmayan ikiyüzlü politikaları öne süren ancak zaten var olan cezaları uygulamayanlardır.
  • Şule’nin ölümünün nedeni, kadın cinayetlerini magazinsel bir dille veren ve suçu kadında arayan medya kuruluşlarıdır.

Şule’nin katillerinin bir an önce yargılanarak herhangi bir cezai indirime gidilmeden cezalandırılmasını istiyoruz. Şule için adalet istiyoruz! Üniversite gençliği olarak arkadaşlarımızın hayatlarının hiçe sayılmasına ve yaşananların üstünün kapatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Katiller cezalarını bulana kadar, gerçek adalet sağlanana kadar bu davanın takipçisiyiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Tüm üniversite gençliğini arkadaşımızın hesabını sormak için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz! 

Ne olmuştu?

Ankara’da üniversite öğrencisi olan 23 yaşındaki Şule Çet’in, 29 Mayıs’ta eskiden yanında çalıştığı Çağatay Aksu’nun ofisinin olduğu plazanın 20. katından aşağıya atlayarak intihar ettiği iddia edilmişti.

Çet’in dün ortaya çıkan otopsi raporunda ise cinsel saldırıya maruz bırakıldığına ait bulgular yer almış, ayrıca vücudunda boğuşma izlerinin olduğu ve düştüğü belirtilen cam ile pervazda parmak izine rastlanmadığı da kaydedilmişti.

Kamuoyunda yükselen tepkiler ve Çet’in avukatının açıklamalarının akabinde olayla ilgili iki şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şule Çet’in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın gözaltına alındığını duyurdu.

Şüphelilerin “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Cinsel saldırı” suçlarından tutuklanmaları için Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiği bildirildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Çağatay Aksu ile Berk Akand tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şüpheliler iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı

Çet’in ölümünün ardından bir numaralı şüpheli olarak 2 kez gözaltına alınan ve her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest kalan Çağatay Aksu, ifadesinde Çet’in camdan atlayarak intihar ettiğini iddia etmişti.

Şule Çet’in yaşamını yitirdiği sırada plazadaki ofiste Aksu’nun dışında Berk Akand’ın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu kişi ise ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini söylemişti.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑