İnsan Hakları

Published on Ocak 26th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça: Açlık grevini sonlandırıyoruz

OHAL Komisyonu’nun açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başvurusu hakkında olumsuz karar vermesinin ardından açıklama yapıldı. Nuriye Gülmen “Açlık grevini sonlandırıyoruz” dedi.

OHAL İnceleme Komisyonu 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade talebiyle yaptığı başvuruda olumsuz karar verdi. Başvuruları reddedilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, kararla ilgili Aydınlıkevler’de bulunan evlerinde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Ankara Tabip Odası Başkanı Gökhan Bulut ile avukatlar katıldı. İhraç edildikleri için Yüksel Caddesi’nde eylem yapan kamu çalışanları Acun Karadağ ve Veli Saçılık da iki eğitimcinin yanındaydı.

Verdikleri mücadeleye destek olanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Gülmen, şunları söyledi; “Küçücük bir direnişten bugün milyonlarca insanın duyduğu kocaman bir direnişimiz oldu. Biz direnişimizi çok seviyoruz. Bu direniş bize özgürlüğümüz verdi. O alana çıktığımız ilk gün özgürleştik. Korktuk ama korkularımızın üzerine gittik. Bize onurumuzu geri verdiği için direnişimizi çok seviyoruz. OHAL’in karanlığınız yardığı için seviyoruz. Bugün sokağa çıkmanın fitilini ateşleyen bir direniş oladu. KHK’ların meşrutiyetini yok etti direnişimiz. Biz kendimizi hiç yalnız hissetmedik, halkımız hep yanımızda hissettik. İşe geri dönme hepimizin mücadelesi.”

Gülmen ve Özakça, hastanede tedavi altına alıncak. 324 gündür açlık grevinde olan ikili, haklarını yargı yoluyla aramaya devam edeceklerini belirtti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑