Almanya

Published on Temmuz 11th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

NSU Davası: Irkçı cinayetlerle yüzleşilemedi!

DİDF tarafından, bugün kararı verilen neonazi örgüt NSU davasına ilişkin yapılan açıklamada “NSU Davası: Irkçı cinayetlerle yüzleşilemedi!” dendi.

AF (Köln)

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından konuya ilşkin yapılan açıklama şöyle:

NSU Davası: Irkçı cinayetlerle yüzleşilemedi!

Almanya’da 8’i Türkiye’den, biri Yunanistan’dan olmak üzere 9 göçmeni ve bir Alman polis memurunu katleden, Köln’de iki yere bombalı saldırı düzenleyerek çok sayıda insanı yaralayan ırkçı terör örgütü üyelerinin yargılandığı davada cezalar açıklandı.
Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından açıklanan cezalar, büyük ölçüde beklenenin altında kaldı. Mahkeme, savcılığın istediği cezaları dahi vermeye yanaşmadı. Bu nedenle adalet tecelli etmemiş; ırkçılığa karşı güçlü bir mesaj verilememiştir.
Başından beri bu davada sadece mahkeme karşısında çıkarılanlar değil, haklarına soruşturma açılmayanlar, destek verenler ve genel olarak örgüt ile istihbarat arasındaki bağlantının açığa çıkarılması çok daha büyük bir önem kazanmıştı.
Mahkemenin kararı, özel olarak NSU bağlamında genel olarak ise Almanya’da Neonazi örgütlerle istihbarat arasındaki bağlantıyı gizlemiştir. Halbuki bu dava, istihbaratla Neonazi örgütleri arasındaki ilişkinin bitirilmesi, bu konuda yıllardır sürdürülen politikayla yüzleşmek açısından bir fırsattı. Karar bu fırsatın kullanılmadığını ve eski politikanın bundan sonra da devem edeceğini gösteriyor.
NSU Davasıyla ilgili açıklanan bu karar ne kurban yakınları ne de bütün kamuoyu için tatmin edici olmamıştır; çünkü ırkçı cinayetlerle ilgili yanıt bekleyen sorular hala aydınlatılamamıştır. Bu nedenle mahkemenin kararı göçmenlerdeki güvensizlik ve kuşkuları azaltıcı değil arttırıcı olmuştur.
Ama bu, kesinlikle Türkiye kökenli göçmenlerin geleceklerini Almanya’da kurmaktan vazgeçecekleri anlamına gelmiyor. Tersine bir çok kurban ailesinin de ifade ettiği gibi “Sonuna kadar bu ülkede yaşamaya devam edeceğiz.” Cinayetleri işleyenlerin amacı Türkiye kökenli göçenleri korkutarak içe kapatmayı sağlamaktı.
Irkçıların hedefine varmaması için bugün Almanya’nın her yerinde ve hayatın her alanında Alman halkıyla, gençliğiyle birlikte ırkçılığa karşı birlikte hareket çok daha büyük bir önem kazanmıştır. NSU Davası boyunca bir çok kentte kurulan inisiyatifler, yapılan toplantılar, etkinlikler, çekilen filmler, yazılan kitaplar bunun mümkün olduğunu gösteriyor.
Yıllardır antifaşist mücadelenin içinde yere alan DİDF olarak, bir kez daha ırkçılar tarafından katledilenleri saygıyla anıyor, bütün Türkiye kökenli işçileri, kadınları, gençleri ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı verilen mücadeleye katılmaya, güç vermeye çağırıyoruz.
Unutmamak gerekiyor ki, ırkçı cinayetlerle, Neonazilerle gerçek anlamda hesaplaşma ancak güçlü bir antifaşist mücadeleyle ve bütün uluslardan, bütün inançlardan insanların hayatın her alanında elele vermesiyle mümkündür.

DEMOKRATİK İŞÇİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (DİDF)
YÖNETİM KURULU

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑