Almanya

Published on Ekim 1st, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Nazilere karşı bir direnişçi, Freddie Oversteegen

Ablası Truss ile daha 14 yaşındayken Nazi işgalcilerine karşı suikastlar ve sabotajlar düzenleyen Freddie Oversteegen’i hiç duydunuz mu?

Freddie Oversteegen, 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda direnişinde, ablası Truus ve savaşın bitmesine kısa süre kala öldürülen Hannie Schaft ile birlikte birkaç kadından biriydi.

Freddie henüz 14 yaşındayken, evlerine gelen bir erkek, annelerinden, Freddie ve 16 yaşındaki Truus’un direnişe katılmaları için izin istedi.
“İki genç kızın direniş savaşçısı olduğundan kimse şüphelenmez” sözleri haklı çıktı.

Oversteegen kardeşler, rol icabı Nazi iş birlikçileriyle flört ediyor, daha sonra onları ormanlık alana, bir kurşunun kendilerini bekledikleri yere çekiyordu.

Tek yaptıkları bu da değildi. Freddie, ablası Truus ve Hannie Schaft dinamit kullanarak köprüleri ve demir yollarını patlatıyor, bisikletleri ile Naziler’e ateş açıyor, ülke içinde ve dışında Yahudi çocukları gizleyip kaçırıyorlardı.

Savaşın ve yaşadıklarının travmasını atlatmak adına evlenen ve 3 çocuk sahibi olan Freddie 93. doğum gününden bir gün önce, 5 Eylül 2018’de yaşamını kaybetti.

Kaynak: ekmekvegul.net

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑